Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Znalazłeś złotówkę? Musisz oddać. Inaczej złamiesz prawo

19.05.2018 09:45 | 0 komentarzy | 8 237 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli znajdziesz choćby grosza i nie wiesz do kogo należy, musisz go oddać staroście, a precyzyjniej, zanieść do biura rzeczy znalezionych.

0
Znalazłeś złotówkę? Musisz oddać. Inaczej złamiesz prawo
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sonda

Czy pieniądze znalezione na ulicy powinny być przekazywane do biura rzeczy znalezionych?

Zapis ten, jak wiemy, nie przystaje do rzeczywistości.

- Jestem związany z samorządem od 1994 roku. Z samorządem powiatowym od początku, czyli od końca 1998 roku. Nigdy nie słyszałem, by do biura rzeczy znalezionych ktokolwiek przyniósł jakiekolwiek znalezione pieniądze - mówi starosta chrzanowski Janusz Szczęśniak.

Posłowie z komisji petycji proponują zmianę nierealnych zapisów. Sugerują, by ustalić granicę, od której należałoby dokonać przekazania pieniędzy staroście. W ich ocenie powinna ona wynosić 50 zł. Drobniejszych kwot nie trzeba byłoby oddawać.

Przypomnijmy, że w w 2014 roku W Trzebini na parkingu marketu przy ul. Kościuszki kobieta znalazła saszetkę z 80 tysiącami złotych. Oddała gotówkę pracownikom ochrony, a ci zawiadomili policję. Funkcjonariusze odnaleźli właścicieli. Trzy lata wcześniej w Libiążu kierowca autobusu znalazł w reklamówce ponad 44 tys. zł. Pieniądze zostawił 80-letni pasażer. I w tym przypadku znalazca oddał gotówkę policji, a funkcjonariusze przekazali ją właścicielowi.