Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Dzień Myśli Braterskiej 2018

25.03.2018 12:41 | 0 komentarzy | 2 791 odsłony | pwd. Kinga Bryśkiewicz

Dzień Myśli Braterskiej to święto obchodzone przez wszystkich harcerzy i  skautów na całym świecie  w dniu urodzin założycieli skautingu - sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell, które przypadają 22 lutego.

 

0
Dzień Myśli Braterskiej 2018
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym dniu skauci całego świata (w tym także polscy harcerze) przypominają sobie, a też ludziom wokół, że wszyscy jesteśmy
braćmi niezależnie od koloru skóry, pochodzenia czy wyznawanej religii.


My Dzieło Myśli Braterskiej, czyli w skrócie DMB obchodziliśmy dwa dni później niż przypadają urodziny założycieli skautingu. Impreza zbiegła się z zakończeniem ferii organizowanych przez chrzanowski hufiec ZHP.

W tym roku impreza dla harcerzy miała nietypową formę warsztatów. Do wyboru były warsztaty fotografii, papierowej wikliny,
elektryki czy pierwszej pomocy. Na warsztatach fotografii harcerze zgłębiali tajniki fotografii i uczyli się tego, jak zrobić dobre zdjęcia nawet przy pomocy zwykłego aparatu wbudowanego w telefon.

Podczas zajęć z papierowej wikliny prowadzące je druhenki pokazywały, jak wykonać efektowne ozdoby z papieru. Harcerze
uczyli się jak skręcać papierowe rurki, a następnie każdy wykonał papierowo-wiklinowe serduszko.

Na warsztatach elektrycznych harcerze tworzyli zasilanie bezprzewodowe. Harcerzom na początku wydawało się to trudne, ale po krótkim instruktażu druhów wszystko stało się jasne, a moment zaświecenia diody, wywoływał uśmiech na każdej buzi.

Zajęcia z pierwszej pomocy prowadzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Libiążu. Przypomnieli nam podstawowe informacje na temat udzielania innym pomocy. Oprócz tego wędrownicy z 11 Drużyny Wędrowniczej „Tesla" przygotowali prezentację na temat krwiodawstwa - co się z tym wiąże i jak wygląda oddawanie krwi.

Po obiedzie nadszedł czas na kominek. Harcerze zostali podzieleni na grupy zgodnie z wylosowanym przez nich regionem: afrykańskim, arabskim, Azji-Pacyfiku, europejskim i półkuli zachodniej. Za zadanie mieli przygotować ciekawostki, stereotypy oraz zabawę, w którą najchętniej bawią się dzieci danego regionu.

Jak w tym czasie bawiły się zuchy? Tematem przewodnim przygotowanych dla nich zajęć była chemia. Robiły więc wiele doświadczeń przypominających prawdziwą magię (dotyczących m.in. napięcia powierzchniowego wody, znikającego atramentu). Odwiedził je chemik, który opowiedział o swojej pracy, a także zapoznał z naczyniami laboratoryjnymi.

Zuchy nie zapomniały jednak, dlaczego spotkały się tego dnia i już na samym początku rozmawiały z kadrą na temat Dnia Myśli Braterskiej - tradycji związanej z tym świętem i poszerzały wiedzę o Robercie Baden-Powellu.

Po zajęciach odbył się apel hufca, na którym zostały przyznane odznaczenia, a drużynom rozdane kartki z okazji DMB oraz pamiątkowe zakładki do książek.

pwd. Kinga Bryśkiewicz