Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

W kopalni przybędzie nowoczesny wyciąg szybowy

11.12.2017 14:00 | 0 komentarzy | 6 724 odsłon | Marek Oratowski

W poniedziałek przedstawiciele Tauron Wydobycie S.A. podpisali umowę z firmami, które zrealizują drugi etap budowy poziomu 800 w ZG Janina w Libiążu. Dla kopalni to strategiczna inwestycja.

0
W kopalni przybędzie nowoczesny wyciąg szybowy
Dzięki inwestycji żywotność libiąskiego zakładu zostanie przedłużona do 2080 roku fot. Tauron Wydobycie SA
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwszy etap zadania został zakończony w kwietniu tego roku. Szyb Janina VI został pogłębiony do poziomu 823 metrów. Teraz pora na budowę infrastruktury powierzchniowej i dołowej wraz z górniczym wyciągiem szybowym. Ma być jednym z najnowocześniejszych w świecie. Klatka będzie trzypiętrowa. Na każdym piętrze zmieści się 50 osób. Ma zostać oddana do użytku w czerwcu 2020 roku. Zjazd załogi dzięki temu znacznie się przyspieszy.

W poniedziałek przedstawiciele spółki Tauron Wydobycie S.A. podpisali umowę z firmami Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Siemag Tecberg Polska sp. z o.o. w Katowicach, które zrealizują inwestycję.
- Budowa nowego poziomu 800 m w ZG Janina jest realizowana z myślą o stabilnym i długofalowym zaopatrzeniu naszych elektrowni i elektrociepłowni - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Dzięki inwestycji zasobny w węgiel pokład 207 przedłuży żywotność libiąskiego zakładu do 2080 roku. Jego załoga liczy 2300 osób. Roczne wydobycie to 2,6 miliona ton węgla.