Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Światowy Dzień Toalet - to nie święto dla żartu

23.11.2017 15:17 | 1 komentarz | 2 289 odsłony | (zew)

Dzień jak co dzień... wchodzisz do toalety, korzystasz z czystej ubikacji, myjesz ręce w błyszczącym zlewie, przeglądasz się w lśniącym lustrze. Wszystko pięknie... Nie wszyscy ludzie korzystają z takich luksusów! Właśnie dlatego, 19 listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Toalet.

1
Światowy Dzień Toalet - to nie święto dla żartu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Światowy Dzień Toalet" - brzmi nawet zabawnie, ale święto nie zostało ustanowione dla żartu.
Brak dostępu do zwykłej ubikacji jest jednym z głównych problemów, z jakimi borykają się ludzie w krajach rozwijających się. Z powodu nieodpowiednich warunków sanitarnych umiera co roku wiele osób. Brak odpowiednich toalet to doskonałe warunki do rozprzestrzeniania się chorób.

Dlatego w ten dzień w Szkole Podstawowej nr 4 w Trzebini pojawili się przedstawiciele firmy Toi-Toi Polska z Będzina z przenośnymi toaletami, które stanęły przed wejściem do szkoły.
Goście przeprowadzili pogadankę i warsztaty na temat higieny i sposobu korzystania z toalet - nie tylko przenośnych. Uczniowie poznali budowę ubikacji oraz sposoby jej oczyszczania. Były też zabawy i konkursy.

Podczas gdy jedna osoba w Polsce zużywa średnio ponad 120 litrów wody w łazience, w tym samym czasie na świecie wiele ludzi cierpi z powodu braku dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych. Warto o tym pamiętać.

Warsztaty odbyły się w ramach akcji „Wzorowa łazienka", w której szkoła uczestniczy.