Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Bohater opozycji dostał odznaczenie

27.10.2017 22:13 | 3 komentarze | 4 795 odsłony | Marek Oratowski

Ryszard Niedziela z Grojca odebrał w piątek w Katowicach Krzyż Wolności i Solidarności, odnaczenie przyznawane dla bohaterów opozycji wobec dyktatury komunistycznej.

3
Bohater opozycji dostał odznaczenie
Tydzień wcześniej podczas Powiatowego Dnia Seniora Ryszard Niedziela odebrał od starosty Janusza Szczęśniaka medal "Bonum facere"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Krzyże nadawane od siedmiu lat tym razem zostały przyznane 46 osobom, w tym sześciu pośmiertnie. Odznaczeni byli w PRL członkami organizacji niepodległościowych, wydawali podziemne pisma, pomagali bliskim internowanych. Spotykały ich represje - więzienie, inwigilacja, zwolnienie z pracy. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster.

Na liście wyróżnionych znalazł się Ryszard Niedziela z Grojca, były wiceprzewodniczący "Solidarności" w Zakładach Mięsnych w Chrzanowie. W stanie wojennym został internowany w Strzelcach Opolskch, Jastrzębiu Szerokiej i bieszczadzkich Uhercach. O wyróżnienie dla niego wystąpiło Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym.
- Podczas uroczystości byłem wzruszony, bo przypomniały mi się te wszystkie wydarzenia. Odznaczenie dedykuję żonę, która wspierała mnie w trudnych chwilach - powiedział nam Ryszard Niedziela. W Chrzanowie był znany jako pomysłodawca rozgrywek chrzanowskich "piątek" piłkarskich.

To kolejne wyróżnienie dla dawnego działacza "S". W ubiegłym tygodniu podczas Powiatowego Dnia Seniora odebrał w Chrzanowie od starosty Janusza Szczęśniaka medal "Bonum facere" dla osób zasłużonych w budowie społeczeństwa obywatelskiego.