Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Trwa usuwanie skutków burzy. Na drodze wojewódzkiej obowiązuje objazd

31.05.2017 13:40 | 1 komentarz | 11 540 odsłon | Marek Oratowski
Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 14:15

Po wczorajszej nawałnicy mieszkańcy powiatu chrzanowskiego zgłosili ponad 160 podtopień. Przy usuwaniu skutków ulewy i wylania potoków pracuje 170 strażaków, także spoza powiatu chrzanowskiego. W środowe przedpołudnie zebrał się w Chrzanowie sztab kryzysowy.

1
Trwa usuwanie skutków burzy. Na drodze wojewódzkiej obowiązuje objazd
Posiedzenie sztabu kryzysowego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najgorsza sytuacja jest w gminie Alwernia. W Regulicach trwa usuwanie wody i błota z posesji. W niektórych domach nie ma prądu. W Okleśnej trzeba uzupełnić 15-metrową wyrwę w wale. Na miejsce ma trafić 45 ton piasku. Powodzeniem w tym sołectwie zakończyła się walka o uratowanie pompowni. Za to przy ulicy Jurajskiej został odsłonięty fragment gazociągu i trzeba było odciąć dopływ gazu.

Dwóch ewakuowanych mieszkańców ulicy Mickiewicza w Alwerni spędziło noc u rodziny. Na tej ulicy został podmyty most znajdujący się na trasie drogi wojewódzkiej nr 780. Droga jest nieprzejezdna.

- Przedstawiciele zarządcy wczoraj oceniali, że jego naprawa może zająć nawet trzy miesiące. Mam nadzieję, że to potrwa krócej - powiedział na posiedzenie sztabu kryzysowego burmistrz Alwerni Tomasz Siemek, który całą noc pomagał mieszkańcom w walce z żywiołem.

Policjanci kierują samochody na objazdy. Pierwsza selekcja ruchu jest w Libiążu, druga w Babicach. W stronę Kwaczały i Alwerni puszczane są tylko samochody miejscowych. Jadący od strony Krakowa kierowcy są kierowani ulicą Marii Skłodowskiej-Curie w kierunku Grojca i Nieporazu. Droga od skrzyżowania ulic Oblaszki z Europejską na Regulice jest zablokowana dla samochodów powyżej 5 ton. Te muszą jechać ul. Tęczyńską w kierunku Nieporazu.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Chrzanowie, Grzegorz Żuradzki, poinformował, że konieczne będzie zamknięcie ulicy Prusa w Alwerni, co nastąpi prawdopodobnie w środę po południu. Zamknięte są przedszkole w Regulicach i szkoła w Kwaczale.

W innych gminach jest spokojniej. W Trzebini uszkodzona została ulica Jurajska w Płokach oraz chodnik przy ulicy Zakopiańskiej w Bolęcinie. Prądu nie ma część mieszkańców Myślachowic. Z budynku trzebińskiej "komunalki" zostało podczas wichury zerwane poszycie dachowe.

- U nas mamy trochę poprzewracanych drzew i zalanych piwnic - taki meldunek złożył Radosław Warzecha, wójt gminy Babice.

W gminie Chrzanów straty są niewielkie. Między innymi zamulona została jedna z dróg w Luszowicach. Burza ominęła za to gminę Libiąż.
W posiedzeniu zwołanego przez starostę sztabu kryzysowego uczestniczył komendant wojewódzki PSP generał Stanisław Nowak.

Jak zachować się w razie zalania posesji


OBJAZDY

Droga 780 w Alwerni - ruch kierowany jest w ul. Marii Skłodowskiej- Curie. Jadąc od strony Krakowa kierowcy są kierowani ulicą Marii Skłodowskiej-Curie w kierunku Grojca, z Grojca na Nieporaz. Droga na Zator jest przejezdna, ul. Bolesława Prusa w Alwerni jest zablokowana dla samochodów ważących powyżej 5 ton. Droga od skrzyżowania ulic Oblaszki z Europejską w kierunku Regulic jest zablokowana dla samochodów powyżej 5 ton. Te pojazdy kierowane są ul. Tęczyńską w kierunku Nieporazu. Droga 780 od skrzyżowania z ul. Zakopiańską w Babicach w kierunku Alwerni jest zablokowana do skrzyżowania z ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Objazd zorganizowany jest przez Płazę i Bolęcin. Trwają prace na Al. Jana Pawła II i ul. Chrzanowskiej w Regulicach oraz na ul. Bolesława Prusa w Alwerni. W tych miejscach usuwane są zanieczyszczenia naniesione przez nawałnicę.