Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Warzywniak przy domu kultury

28.04.2017 17:05 | 9 komentarzy | 3 973 odsłony | Eliza Jarguz-Banasik

Dwanaście betonowych kręgów stanęło na pasażu za MOKSiR w Chrzanowie. W piątek młodzież i seniorzy zasadzili w nich owoce, warzywa i zioła, z których każdy będzie mógł korzystać.

9
Warzywniak przy domu kultury
W jednej z donic seniorzy zasadzili zioła
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

„Qlturalny warzywniak" to inicjatywa MOKSiR. Wicedyrektor Teresa Wojciechowska pomysł zaczerpnęła z Francji. Ekologiczny ogródek widziała w centrum Boulogne. Podobno doskonale się sprawdza.

- Pomyślałam, że warto ten pomysł przenieść do Chrzanowa. Pokazać mieszkańcom, że także w mieście można uprawiać zioła czy warzywa. Chociażby na balkonie - mówi Teresa Wojciechowska, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie.

Z własnych pieniędzy ośrodek zakupił betonowe kręgi, które posłużyły za donice. Stanęły na pasażu za domem kultury. W piątek uczniowie z SP nr 1 w Chrzanowie, harcerze oraz członkowie Akademii Seniora zasadzili w nich m.in. truskawki i poziomki, rabarbar, cukinię, sałatę oraz mnóstwo ziół. Znalazło się też miejsce na drzewka - wiśnię, czereśnię i migdałowiec.

Sadzonki ufundowali sponsorzy: Eneris oraz PlantiCo. Dzięki nim uczestnicy ekologicznej akcji dowiedzieli się, jak sadzić rośliny i o nie dbać. Poznali też zasady tworzenia domowego kompostu. Każdy dostał do domu torebki z nasionami i foldery informacyjne dotyczące  upraw.

W maju dom kultury zamierza powtórzyć akcję i z pomocą chrzanowskich przedszkolaków stworzyć na pasażu ogródek truskawkowo-poziomkowy.