Nie masz konta? Zarejestruj się

Chełmek

Wielkie sprzątanie przy schronach

25.04.2017 12:12 | 3 komentarze | 12 630 odsłon | Tadeusz Jachnicki

W czwartek i piątek społecznicy chwycą za worki i grabie. Będą sprzątać Kamionkę. Chcą w ten sposób przywrócić do zbiorowej pamięci poniemieckie bunkry wywiezione do lasu kilkadziesiąt lat temu.

3
Wielkie sprzątanie przy schronach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jednoosobowe schrony w czasie II wojny światowej stały w wielu miejscach Chełmka. Chowali się w nich pracownicy kolei czy wojskowi w trakcie nalotów. Po wojennej zawierusze, mieszkańcy chcący wyprzeć z pamięci horror zgotowany przez Niemców, wywieźli żelbetowe budowle do lasu, nieopodal drogi wiodącej w kierunku Jaworzna, na tzw. Kamionkę.

Było kilka prób przywrócenia tego, dziś historycznego, miejsca do pamięci. W końcu miejscowi postanowili umożliwić turystom zwiedzanie miejsca ze schronami w lesie.

- Zaczynamy od sprzątania. Nawet, jeśli ktoś będzie mógł przyjść na 15 minut, to też fajnie, zapraszamy - zachęca Waldemar Rudyk, dyrektor ośrodka kultury w Chełmku i inicjator akcji.

Wszyscy chcący wziąć udział w porządkach, spotkają się w lesie, w miejscu popularnie zwanym Kamionką. Najłatwiej tam dotrzeć, jadąc z Chełmka ulicą Jaworznicką w kierunku Jaworzna. Należy się zatrzymać przed dawnym wysypiskiem śmieci i pójść ścieżką leśną w lewo, kilkadziesiąt metrów w głąb lasu.

I w czwartek, i w piątek sprzątanie potrwa w godzinach od 10 do 17.

Organizatorzy liczą na powtórzenie sukcesu sprzed roku, kiedy to komunalka wywiozła kontener śmieci z okolic kładki na rzece Przemszy.

Po sprzątaniu rozpocznie się akcja znakowania, by do miejsca ze schronami można było dotrzeć bez problemu na rowerze lub pieszo m.in. z Libiąża czy Chrzanowa.