Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Mieszkańcy powitali ułanów chlebem i śpiewem

30.04.2016 14:38 | 0 komentarzy | 6 794 odsłon | Marek Oratowski

Kilkaset osób uczestniczyło w Gromcu w sobotnim pikniku patriotycznym. Jedną z licznych atrakcji była możliwość zobaczenia z bliska uczestników II Rajdu Konnego szlakiem ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z KL Auschwitz.

0
Mieszkańcy powitali ułanów chlebem i śpiewem
Panie z KGW w Gromcu za chwilę powitają kawalerzystów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Słoneczna pogoda przyciągnęła na imprezę całe rodziny. Uczestnicy obejrzeli stoiska grup rekonstrukcyjnych i posłuchali o sokolnictwie. Można było postrzelać na strzelnicy i poćwiczyć sztuczne oddychanie na fantomie.

Na stoisku PSLO w Sierszy dzieci mogły przymierzyć policyjny rynsztunek, a wszyscy chętni nauczyć się języka migowego. Kolejka ustawiła się po grochówkę. Dla dzieci były konkursy. Panie z okolicznych bibliotek zachęcały do czytania na... sianie. W pobliskiej świetlicy wyświetlony został film "Ucieczka z piekła" o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Ponad trzydziestu ułanów z Chrzanowa, Krakowa i Andrychowa miało postój w Gromcu na trasie II Rajdu Konnego poświęconego temu bohaterowi. Mieszkańcy powitali ich brawami, chlebem i śpiewem. Z Gromca ruszyli w dalszą trasę, przez Wygiełzów do Alwerni.

- Bardzo dobrze, że zwłaszcza młodzież dowie się przy tej okazji o rotmistrzu. Cieszymy się, że pierwszy raz możemy gościć u nas ułanów i skorzystać z wszystkich atrakcji - powiedziała nam mieszkanka sołectwa Małgorzata Grabowska.