Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

08.04.2016 07:22 | 6 komentarzy | 8 676 odsłon | miłośnik kolei alan1

Tyle się pisze o atrakcjach kolejowych w Polsce. Dlaczego Chrzanów znany w Polsce z Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce FABLOK SA, teraz w upadłości, takich atrakcji nie chce? - pyta miłośnik kolei alan1.

6
Lokomotywą po Chrzanowie
Ryś stojący obok budynku ośrodka kultury w Chrzanowie Fot. Michał Koryczan
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Skąd ta teza? Fakty są bezlitosne. Mamy jeden mały parowóz, zaniedbany, stojący przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, i nie zwracający specjalnie na siebie uwagi. Drugi, całkowicie zdezelowany, przygotowany do wywózki stoi przy halach Fabloku?

Takich parowozów mogłoby stanąć w Chrzanowie kilka. A może ich miniwersji - patrz krasnale we Wrocławiu?

Od czegoś można zacząć, a nawet trzeba zacząć. Czy złym pomysłem byłoby ustawienie normalnotorowego parowozu produkcji Fabloku na środku pustego ronda przy ul. Oświęcimskiej i podświetlenia go w atrakcyjny sposób? Taki kolejowy Chrzanów z logo - lokomotywą w przyszłość to zły pomysł?

Można by także wykorzystać nieuczęszczane i pozostawione przez kolej torowiska. Mogłyby je przejąć samorządy. Jeśli dobrze przejrzeć mapę torowisk, to parowóz wraz z wagonami zabytkowymi mógłby jeździć na trasie wycieczkowej z Chrzanowa do Oświęcimia, Trzebini Sierszy, może i Alwerni, Wadowic, Krakowa. Gdyby tak odrestaurować stację Chrzanów, na którą wiele pomysłów już było - od muzeum do skansenu i stacji III strefy kolei aglomeracyjnej Małopolski?

Może jest możliwość „przekuć" torowisko z Trzebini do Alwerni, lub Okleśnej (most na Wiśle) na torowisko wąskotorowe i uruchomić turystyczne przewozy parowozem i taborem wąskotorowym tak pożądanym w Polsce i Europie?

Jest tyle możliwości, pomysłów i pieniędzy z zewnątrz do zdobycia na ten cel. Ale, czy decydentów zarządzających naszą małą ojczyzną to obchodzi? Może jesteśmy nadal skazani na pożądliwe spojrzenia na Geosferę w Jaworznie, Dinozatorland w Zatorze, Energylandię, Inwałd? I tak dalej, i dalej....

*****
alan1 przesłał swoją opinię do działu Z Waszej Strony. To kolejny głos w dyskusji o możliwościach promocji miasta, a wywołanej przez dziennikarza „Przełomu" Marka Oratowskiego. Przypomnijmy, że 24 marca na portalu przelom.pl zamieściliśmy jego tekst pt. „Piknik militarny - to byłaby promocja Chrzanowa". Pisał wówczas: „Oświęcim ma swój Life Festival, Jaworzno Festiwal Energii. Wygiełzów słynie ze Zlotu Czarownic i Ziemniaczyska, a Krzeszowice z Majówki Hrabiny Zofii. Tylko w Chrzanowie na razie nie ma takiego flagowego wydarzenia. Czas to zmienić".

Najnowszy, 14. numer „Przełomu" można kupić w internecie. Elektroniczne wydanie jest dostępne także dla użytkowników urządzeń mobilnych - tabletów i smartfonów (w tym iPhonów i iPadów).