Nie masz konta? Zarejestruj się

Wygiełzów

Coraz więcej turystów odwiedza skansen i zamek Lipowiec

20.01.2016 12:03 | 1 komentarz | 4 814 odsłony | Michał Koryczan

Muzeum w Wygiełzowie, turystyczna wizytówka ziemi chrzanowskiej, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. W 2015 r. odwiedziło je o kilka tysięcy osób więcej niż rok wcześniej.

1
Coraz więcej turystów odwiedza skansen i zamek Lipowiec
Dyrektor Marek Grabski na tle lipowieckiego zamku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Według najnowszego raportu z badania ruchu turystycznego w Małopolsce wynika, że w minionych dwunastu miesiącach odwiedziło ją 13,9 mln turystów. To o 6,2 proc. więcej niż w 2014 r.

W tendencję tę wpisuje się wizytówka ziemi chrzanowskiej - Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec. Jak informuje Marek Grabski, dyrektor tej instytucji, w ubiegłym roku skansen i zamek odwiedziło w sumie 77 tys. turystów. To o prawie 4 tys. osób więcej niż w 2014 r.

- Wzrost jest wyraźny, co nas bardzo cieszy. To efekt dobrej promocji całego województwa. Sami też się reklamujemy w wielu miejscach. Wzmianki w mediach też przekładają się na frekwencję. Poza tym modne jest obecnie odwiedzanie miejsc historycznych i ciekawych przyrodniczo - mówi Marek Grabski.

Skansen i Lipowiec są popularnym miejscem zarówno wśród osób z kraju, jak i z zagranicy.

Dyrektor liczy, że Muzeum w tym roku do Muzeum w Wygiełzowie zawitają uczestnicy lipcowych Światowych Dni Młodzieży, których gospodarzem będzie Kraków. W samej gminie Babice może przy tej okazji zamieszkać ok. 1,8 tys. pielgrzymów.

*****

W 2015 roku Małopolskę odwiedziła rekordowa liczba turystów

13,9 miliona turystów odwiedziło Małopolskę w 2015 roku. To dane z najnowszego raportu z badania ruchu turystycznego w województwie małopolskim. Liczba turystów wzrosła o 6,2%, a ich wydatki w naszym regionie były większe aż  o 18,7%.
Wśród osób, które przyjechały w 2015 roku do Małopolski, około 2,9 miliona to turyści z zagranicy.  Szacowane wydatki wszystkich odwiedzających region w 2015 roku wyniosły ponad 13,2 miliarda zł, co oznacza wzrost aż o 18,7% w porównaniu  do 2014 roku.