Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Burmistrz do radnych: nie zniechęcicie mnie

28.04.2015 15:18 | 124 komentarze | 10 567 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

Od maja Marek Niechwiej będzie zarabiał miesięcznie 5670 zł brutto. Tak trzynastoma głosami zdecydowała we wtorek chrzanowska rada miejska.

124
Burmistrz do radnych: nie zniechęcicie mnie
Gdy radny Roman Tomaszewski odczytywał projekt uchwały dotyczącej obniżenia pensji burmistrzowi, Marek Niechwiej przysłuchiwał się z boku. Fot. Eliza Jarguz-Banasik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do pyskówki na sesji nie doszło, choć niektórzy się tego obawiali. Głosowanie poprzedziły krótkie wystąpienia radnych PiS oraz samego zainteresowanego.

- Zgodnie z Konstytucją RP nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny, a każdego uważa się za niewinnego do momentu stwierdzenia jego winy prawomocnym wyrokiem sądu - przypomniał zebranym Roman Madejski. Szef Klubu Radnych PiS w radzie miejskiej poddał w wątpliwość, czy to co dzieje się w chrzanowskim samorządzie jest zgodne z konstytucją.

- To jedno zdanie, które ma uzasadniać przyjęcie uchwały, można również odnieść do obniżenia pensji radnym. W ocenie społecznej, co można przeczytać m.in. na forach internetowych, praca rady też uzyskuje negatywną kwalifikację. Mieszkańcy nie oczekują, żebyśmy prowadzili tu wojenki podjazdowe, ale zajęli się ich sprawami - zauważyła radna Anna Kasprzyk.

Do dyskusji jednak nie doszło. Nawet wówczas, gdy we własnej sprawie zdecydował się przemówić burmistrz.

- Nie ulega żadnej wątpliwości, że ta uchwała zostanie przegłosowana. Przedstawione uzasadnienie nie odzwierciedla jednak stanu faktycznego. To subiektywne stanowisko radnych Rady Miejskiej w Chrzanowie. Odbiór społeczny mojej pracy jest całkowicie odmienny. Nie zniechęcicie mnie do realizacji misji powierzonej przez społeczeństwo w demokratycznych wyborach - oświadczył Marek Niechwiej.

Tak, jak się spodziewał, od maja będzie zarabiał o połowę mniej niż dotychczas. „Za" obniżką wynagrodzenia opowiedziało się trzynastu radnych. Cały klub PO: Alicja Bębenek, Kamil Bogusz, Miłosz Kocot, Małgorzata Kowalska, Konrad Madeja, Zdzisława Musiał, Andrzej Oczkowski, Małgorzata Pawlik, Piotr Potocki, Marek Rokicki, Roman Tomaszewski i Krzysztof Zubik. Tak samo głosował wiceprzewodniczący RM Stanisław Zygadło ze Wspólnego Chrzanowa. Pozostali członkowie tego klubu: Janusz Jedynak, Marcin Krauz i Dominik Godyń wstrzymali się od głosu. Podczas głosowania nie obowiązywała dyscyplina partyjna. Każdy podjął decyzję zgodnie z własnym sumieniem. Podobnie było w przypadku radnych PiS. Roman Madejski, Anna Kasprzyk, Przemysław Pająk, Paweł Szczypta i Stanisław Czarny także wstrzymali się od głosu.