Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Kandydaci odpowiadają na pytania internautów

25.11.2014 23:09 | 41 komentarzy | 22 854 odsłony | Anna Jarguz

Przed telewizyjnymi debatami poprzedzającymi drugą turę wyborów burmistrzowskich, otrzymaliśmy od czytelników kilkadziesiąt pytań. W trakcie programu zadaliśmy tylko wylosowane. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi na wszystkie pozostałe. Kandydaci udzielili ich na naszą prośbę.

41
Kandydaci odpowiadają na pytania internautów
W drugiej turze zmierzą się Stanisław Szczurek i Adam Adamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy przewiduje Pan kontynuację budowy centrum rekreacyjnego na Balatonie? Czy zrobiono badania rynkowe dla tej inwestycji, a także środowiskowe, pokazujące jak wpłynie to na np. wentylację centrum miasta (gdy zabuduje się obszar tzw stawów na Rybnej)? Ponadto, jak przygotowane jest centrum miasta na zwiększony ruch samochodowy zwłaszcza w weekendy. Decyzja o budowie kompleksu na podstawie liczby korzystających z tego osób w sezonie wakacyjnym jest absurdalna.

Dla przebudowy centrum rekreacyjnego Balaton został przygotowany projekt wraz z oceną oddziaływania na środowisko. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa osób kąpiących się na Balatonie, ale również wydłużenie okresu wykorzystania tego atrakcyjnego terenu dla naszych mieszkańców. Dla Rybnej nie przygotowaliśmy dokumentacji, więc się nie będę wypowiadał. Każdorazowo należy zachować rozsądny kompromis między przyrodą, a człowiekiem.

Czy przewiduje Pan uporządkowanie stanu działek w centrum miasta czyli zwrot prawowitym właścicielom gruntów obecnie należących np. do gminy lub będących w jej władaniu, jak również przestrzegania prawa przez gminę na terenach będących w jej władaniu?

W mijającej kadencji kończymy inwentaryzacje działek gminnych i tych, którymi włada Urząd Miasta właśnie w celu uporządkowania kwestii własnościowych i dotyczy to zarówno miasta jak i sołectw.

Jak zamierza Pan polepszyć współpracę z miastem Krakowem oraz władzami województwa małopolskiego? Czy ma pan konkretne pomysły jak wykorzystać status Krakowa i samej Małopolski?

Współpraca Gminy Trzebinia z władzami województwa małopolskiego w mijającej kadencji układa się bardzo dobrze, czego efektem są dziesiątki projektów zrealizowanych ze wsparciem 20 mln złotych pozyskanych od Wojewody Małopolskiego ze środków unijnych. Jeżeli mówimy o współpracy z Krakowem to najlepszym przykładem jest rajd rowerowy Kraków-Trzebinia, a w przyszłości bilet zintegrowany do korzystania ze środków komunikacji zbiorowej w Krakowie wraz z dojazdem pociągiem do Krakowa.

Trzebinia powinna zupełnie odrzucić sprawę związaną z górnictwem. W jaki sposób planuje pan zmianę oblicza Trzebini z miasta typowo przemysłowego w latach ubiegłych na miasto nieuciążliwego nowoczesnego przemysłu wzorem innych miast Małopolski?

Zmiana oblicza już się dzieje, proponuję odwiedzić nasze strefy gospodarcze, gdzie powstają nowoczesne, małej i średniej wielkości zakłady usługowe i produkcyjne. Jeżeli chodzi o górnictwo węglowe to będę do ostatniej sekundy walczył o odbudowę zakładu wydobycia węgla na naszym trenie gdyż to tworzy perspektywę znaczącej ilości miejsc pracy w górnictwie, ale również możliwość budowy nowego bloku energetycznego w naszej Elektrowni „Siersza". Kto tego nie rozumie i nie popiera ten jest przeciwnikiem rozwoju naszej gminy i dobrobytu naszych mieszkańców.

Czy mają panowie pomysł na zagospodarowanie terenu osadnika po ZG Trzebionka ?

Osadnik po ZG Trzebionka jest położony na terenie Gminy Chrzanów i wiem, że Burmistrz Kosowski nadzoruje ten temat. Osadnik jest własnością prywatną. Gmina Trzebinia nie podejmuje w tym względzie żadnych działań bezpośrednich.

Czy wzrośnie zatrudnienie w urzędzie miasta? Przez ostatnie lata zatrudnienie spadło, ale i tak jest najwyższe w rejonie w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy.

Jeżeli burmistrzem zostanie mój poprzednik to na pewno wzrośnie. Jeżeli ja będę zarządzał Gminą Trzebinia to poprzez odejście na emerytury zatrudnienie w roku 2015 spadnie do 155 osób (2010 rok- 205 osób).