Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Kandydaci odpowiadają na pytania internautów

25.11.2014 23:09 | 41 komentarzy | 22 848 odsłony | Anna Jarguz

Przed telewizyjnymi debatami poprzedzającymi drugą turę wyborów burmistrzowskich, otrzymaliśmy od czytelników kilkadziesiąt pytań. W trakcie programu zadaliśmy tylko wylosowane. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi na wszystkie pozostałe. Kandydaci udzielili ich na naszą prośbę.

41
Kandydaci odpowiadają na pytania internautów
W drugiej turze zmierzą się Stanisław Szczurek i Adam Adamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy przewiduje Pan kontynuację budowy centrum rekreacyjnego na Balatonie? Czy zrobiono badania rynkowe dla tej inwestycji, a także środowiskowe, pokazujące jak wpłynie to na np. wentylację centrum miasta (gdy zabuduje się obszar tzw stawów na Rybnej)? Ponadto, jak przygotowane jest centrum miasta na zwiększony ruch samochodowy zwłaszcza w weekendy. Decyzja o budowie kompleksu na podstawie liczby korzystających z tego osób w sezonie wakacyjnym jest absurdalna.
Przygotowałem koncepcje zagospodarowania Doliny Rybnej, gdy byłem burmistrzem. Jednakże burmistrz Szczurek zaprzepaścił te działania, a nawet doprowadził do uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, uniemożliwiającego realizację tej koncepcji. Za moich czasów wykonano w okolicy „Balatonu" zaplecze parkingowe, a burmistrz Szczurek wykonał jedyną inwestycję na tym terenie w postaci szlabanów, by pobierać opłaty za postój samochodu. Podczas moich rządów prowadziliśmy rozmowy z inwestorem, który chciał zabudować ten teren, tak by, to miejsce przyciągało mieszkańców przez cały rok.

Czy przewiduje Pan uporządkowanie stanu działek w centrum miasta czyli zwrot prawowitym właścicielom gruntów obecnie należących np. do gminy lub będących w jej władaniu, jak również przestrzegania prawa przez gminę na terenach będących w jej władaniu?
Stan prawny gruntów w centrum miasta został uregulowany za mojej kadencji. Wedle mojej wiedzy pozostały pojedyncze roszczenia, które należy pozostawić do rozstrzygnięcia przez właściwy sąd.

Jak zamierza Pan polepszyć współpracę z miastem Krakowem oraz władzami województwa małopolskiego? Czy ma pan konkretne pomysły jak wykorzystać status Krakowa i samej Małopolski?
Inicjatywy tej współpracy powinny wychodzić od naszej gminy i ich wzmocnieniem będzie doprowadzenie do pełnego uruchomienia systemu „parkuj-jedź". Z pewnością będziemy zmierzać do pogłębienia współpracy z krakowskimi ośrodkami uczelnianymi, wykorzystując do tego Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej, dla którego trzeba znaleźć formułę dochodową. Należy również zacieśniać współpracę z gminami Małopolski Zachodniej i Powiatem Chrzanowskim, by powstał wspólny głos wobec władz wojewódzkich.

Trzebinia powinna zupełnie odrzucić sprawę związaną z górnictwem. W jaki sposób planuje pan zmianę oblicza Trzebini z miasta typowo przemysłowego w latach ubiegłych na miasto nieuciążliwego nowoczesnego przemysłu wzorem innych miast Małopolski?
Nie oszukujmy się, ale gmina Trzebinia nie ma wpływu na budowę czy zmykanie kopalni, jak również inne przedsiębiorstwa prywatne. Ten okres jest już dawno za nami, tu po prostu decyduje ekonomia. Jednak przychylność władz samorządowych dla przedsiębiorców i inwestorów, właściwe opracowanie przepisów planowania przestrzennego, umożliwiających łatwe zlokalizowanie nowych inwestycji oraz promocja naszego miejsca na tle szlaków komunikacyjnych może przyczynić się do wzrostu potencjału gospodarczego naszej gminy. Burmistrz Szczurek manipuluje opinią publiczną, by zagwarantować sobie reelekcję. Powinniśmy powrócić do zwolnień i ulg dla nowo powstających przedsiębiorstw w uzależnieniu od ilości utworzonych, nowych miejsc pracy. Takie rozwiązanie wprowadziłem i realizowałem za mojej kadencji.

Czy mają panowie pomysł na zagospodarowanie terenu osadnika po ZG Trzebionka ?
Osadnik leży praktycznie w całości na terenie Gminy Chrzanów i jest w posiadaniu prywatnych inwestorów, a zatem obie gminy powinny współdziałać po sąsiedzku, by mieć wpływ na jego zagospodarowanie.