Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

CHRZANÓW. Rycerze i dworzanie opanowali Kościelec

26.05.2013 13:23 | 0 komentarzy | 6 739 odsłon | red
W Kościelcu, w dawnym parku przypałacowym, trwa Średniowieczny Jarmark Mikołajski. Są pokazy walk, a także turnieje piłki nożnej z czasów króla Jagiełły. Niedzielna impreza potrwa do godz. 20.
0
CHRZANÓW. Rycerze i dworzanie opanowali Kościelec
Barwny korowód przybywa do podchrzanowskiego Kościelca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Kościelcu, w dawnym parku przypałacowym, trwa Średniowieczny Jarmark Mikołajski. Są pokazy walk, a także turnieje piłki nożnej z czasów króla Jagiełły. Niedzielna impreza potrwa do godz. 20.

Przed południem kolorowy korowód przeszedł z chrzanowskiego Rynku, ulicą 29 Listopada, do Kościelca. Składał się m.in. z Andegaweńskiego Pocztu Najemnego z Krakowa, Zaciężnego Orszaku Najemnego z Chrzanowa, Zakonu Braci Dobrzyńskich z Krakowa, Najemnego Oddziału z Jarosławia oraz uczniów z chrzanowskiej „trójki”.

W średniowieczu grano w piłkę nożną?

- Ta gra jest podobna bardziej do gry w rugby. Nie kopie się piłki, bo można by sobie nogę złamać. Piłka bowiem waży od 11 do 23 kilogramów. Tę piłkę raczej się przenosi - mówi Bartosz Pyryt, dowódca krakowskich Andegaweńczyków. Twierdzi, że współcześnie rycerstwo przeżywa renesans.
- To niesamowite hobby i niesamowita możliwość powrócenia do czasów, które są naprawdę piękne, z których da się czerpać pełnymi garściami. To poszukiwanie czegoś, co jest namacalne – uważa Bartosz.
Łukasz Dulowski 

Zobacz fotografie z rozpoczęcia II Średniowiecznego Jarmarku Mikołajskiego

II Średniowieczny Jarmark Mikołajski
Chrzanów Kościelec
Niedziela 26 maja
13.30 prezentacja dworskich tańców i zwyczajów, scenka pt. "Ach te białogłowy", warsztaty tańca dawnego
14.00 druga odsłona turnieju średniowiecznej piłki; pokaz i prezentacja kuźni średniowiecznej; warsztaty zielarstwa, prezentacja warsztatu łyżkarza i garncarza
15.00 trzecia odsłona turnieju średniowiecznej piłki; warsztaty tańca dawnego i sukiennicze
17.30 finałowa walka turnieju rycerskiego i finał turnieju piłki średniowiecznej
19.00 walna bitwa pomiędzy zwaśnionymi rodami
20.00 ogłoszenie zwycięzców turniejów; zakończenie Jarmarku; zamknięcie obozowiska i pożegnanie uczestników
Ponadto w programie: obóz rycerski dostępny dla odwiedzających, zabawy zręcznościowe w Szkole Rycerskiej, Szkoła Klasztorna z nauką pisania piórem i iluminowania oraz czerpania papieru; tor łuczniczy dla najmłodszych; kram z produktami wszelkiej maści; mincerz (możliwość płukania złota i wybicia monety jarmarcznej)