Szkoła chrzanowska lepsza od Akademii Karpowa

14.12.2009 08:27 | 0 komentarzy | 1 998 odsłona | red
Trzecie miejsce w klasyfikacji punktowej klubów zdobył UKS przy SP 8 Chrzanów w największym dziecięco-młodzieżowym Gwiazdkowym Międzynarodowym Turnieju szachowym rozgrywanym po raz XVII w Olkuszu.
0

40 tysięcy złotych przeznaczone na nagrody dla uczestników tej wspaniałej, dwudniowej imprezy i tym razem przyciągnęło czołówkę juniorów z kraju oraz z Czech, Słowacji i Ukrainy. W sumie 360 zawodników w kategoriach do 7,9,12 i 15 lat rozgrywało dziewięć godzinnych rund w Domu Kultury MOSiR Olkusz.

W tym roku wśród 71 reprezentacji klubowych grupa kilkudziesięciu juniorów z ziemi chrzanowskiej z klubów: UKS przy SP 8 Chrzanów i UKS Hetman Koronny Trzebinia dzielnie rywalizowała z czołówką Polski. Wielkim sukcesem było w tym gronie zajęcie trzeciego miejsca przez UKS przy SP 8 Chrzanów w klasyfikacji klubów. Lepsze okazały się tylko drużyny z Wrocławia i minimalnie Suwałk. Nadmienić należy, że chrzanowianie odnieśli taki sukces po raz pierwszy a wyprzedzili gospodarzy, którzy realizują na szeroką skalę program szkolenia szachowego w szkołach w ramach Akademii Szachowej założonej przez Anatolia Karpowa.

Na sukces chrzanowskich talentów zapracowali szczególnie: Honorata Kucharska, Malvina Chrząszcz, Daniel Sadzikowski, Marta Mucha- najwięcej punktujący w swych kategoriach.

Oto indywidualne sukcesy najlepszych zawodników z ziemi chrzanowskiej:
W najmłodszej kategorii do 7 lat zdecydowanie triumfowała aktualna mistrzyni Polski przedszkolaków Honorata Kucharska. Należy podkreślić, że w kilkunastoletniej historii startów chrzanowian w olkuskim turnieju po raz pierwszy zawodnik UKS przy SP 8 stanął na najwyższym podium tych zawodów. Na piątym miejscu uplasowała się pięcioletnia Marta Mucha. X miejsce zajęła Julia Mazgaj równocześnie zdobywając IV kategorię szachową (wszystkie z UKS przy SP 8 Chrzanów). W kategorii chłopców do 7 lat najlepiej spisał się chrzanowianin Krystian Klacza, który po porażkach w dwóch ostatnich rundach spadł na XXI miejsce ale dzięki dobrej grze w turnieju osiągnął IV kategorię szachową. W kategorii dziewcząt do 9 lat XII miejsce zajęła zawodniczka Hetmana Koronnego Trzebinia Weronika Walasik. W gronie 81 chłopców do 9 lat na XII miejscu uplasował się Jan Guzik (ranking uzyskany 1747) z UKS przy SP 8 Chrzanów, który po wpadkach w pierwszym dniu, w drugim rozegrał wspaniałe partie. Odwrotnie kolega klubowy Mateusz Staroń (ranking 1717), który w pierwszym dniu spisywał się rewelacyjnie a w końcówce zawodów zabrakło mu energii. W grupie dziewcząt do 12 lat na XIII miejscu uplasowała się uczennica SP 8 Chrzanów Matylda Rudol (ranking 1525). Jak zwykle można było liczyć na juniorów w najstarszej już grupie, którzy wychowywali się na tym turnieju. W kategorii do 15 lat drugie miejsce po remisie z wicemistrzynią świata Aleksandrą Lach zajęła Malvina Chrząszcz (ranking 2029) z UKS przy SP 8 Chrzanów. W grupie juniorów, w której znaleźli się zawodnicy z tytułami arcymistrzowskimi i mistrzowskimi, aby odegrać znacząca rolę, należało się wspiąć na szczyty możliwości. Daniel Sadzikowski (ranking uzyskany 2226) po kilku świetnych wygranych emocjonujących końcówka i remisie z arcymistrzem Dariuszem Świerczem przegrał ostatecznie drugie miejsce punktacją pomocniczą plasując się na czwartej pozycji.