Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Tradycja i nowoczesność w chrzanowskiej bibliotece

14.12.2016 11:51 | 0 komentarzy | 2 067 odsłony | red

Siedemdziesiąt lat temu Powiatowa Biblioteka Publiczna w Chrzanowie otworzyła dla czytelników lokal składający się z wypożyczalni i czytelni. Czekało na nich kilkaset książek, które przetrwały wojnę. Dwa lata później, oprócz powiatowej, było u nas pięć bibliotek miejskich - w Chrzanowie, Szczakowej, Jaworznie, Krzeszowicach i w Trzebini, siedem gminnych oraz kilkadziesiąt punktów bibliotecznych.

0
Tradycja i nowoczesność w chrzanowskiej bibliotece
(od lewej) Medal Bibliotheca Magna Perennisque nadany chrzanowskiej MBP przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Medal od Marszałka Małopolski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tworzenie księgozbioru w latach powojennych było prawdziwym wyzwaniem, bo te, budowane w przeszłości, zostały w większości zniszczone albo rozproszone. Niewiele pozostało po zbiorach książek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Żydowskiej Biblioteki Ludowej, Biblioteki Towarzystwa Szkoły Ludowej czy Powiatowej Biblioteki Nauczycielskiej. Zachowało się natomiast sporo książek Biblioteki Fabryki Lokomotyw w Chrzanowie. Dawne zbiory Biblioteki i Czytelni Miejskiej w Chrzanowie nie przystawały do nowych, socjalistycznych czasów, a do miasta trafiały, oprócz nowych wydań klasyki, książki o tematyce ideologicznej. Na możliwość tworzenia dobrego i użytecznego księgozbioru trzeba było dość długo czekać.

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie to obecnie:

228 810 książek
w tym 1092
ze zbiorów regionalnych

2 654 audiobooków
1 358 filmów
4 928 pozycji w zbiorze muzycznym

15 543
czytelników zarejestrowanychw 2016 roku

170 738
odwiedzin

260 927
wypożyczeń książek, audiobooków i płyt


Chrzanowska biblioteka miała siedzibę najpierw w budynku przy al. Lenina (obecnie Henryka), potem w domu kultury przy ul. Broniewskiego, a od 1989 roku w byłej siedzibie USC przy al. Henryka. Dwa lata później samorząd przekazał bibliotece budynek przy ul. Oświęcimskiej. Od 2010 roku MBP ma nowoczesny lokal przy ul. Broniewskiego.
W czasach wikipedii i audiobooków szczególnie cenne stają się w zbiorach publikacje, które ani w internecie, ani w wersjach elektronicznych nie występują. Dział Informacji Regionalnej chrzanowskiej MBP gromadzi takie lokalne wydawnictwa i rzadkie druki dotyczące postaci ważnych dla ziemi chrzanowskiej. Są to wszelkie dokumenty życia społecznego, druki ulotne, zaproszenia a nawet bilety autobusowe czy wizytówki. Skatalogowano ich ponad tysiąc, a dziesięć tysięcy pozycji czeka na opracowanie. Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej to obecnie 650 zdjęć udostępnionych w internecie i blisko 10 tysięcy zeskanowanych dokumentów zarchiwizowanych w bibliotece. Ciekawostką jest zdigitalizowane archiwum fotograficzne Sztywnego Pala Azji. Są też unikalne materiały z koncertów grupy, udostępnione przez Spichlerz Rocka z Jarocina.
W zasobach działu jest też prasa lokalna - nieomal komplet ,,Kroniki Chrzanowskiej", ,,Żółtego Jeża", ,,Głosu Chrzanowskiego" ,,Przełomu" czy ,,Parafialnika". Czasopisma systematycznie są digitalizowane i zamieszczane w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej.
Dzięki tworzonym bazom internetowym z udostępnionych zasobów regionalnych mogą korzystać wszyscy, bez względu na miejsce zamieszkania i odległość od biblioteki.
(LS)