Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Domy z fabryk w Jaworznie i Chrzanowie

24.05.2016 11:36 | 0 komentarzy | 4 504 odsłony | red

Miliony mieszkańców bloków z wielkiej płyty zbudowanych przed laty w Polsce i tysiące ludzi korzystających z takich mieszkań w Chrzanowie czy Trzebini zastanawiały się pewnie, ile one jeszcze wytrzymają. Miały stać maksymalnie pięćdziesiąt czy siedemdziesiąt lat, ale podobno wytrzymają sto a nawet więcej.

0
Domy z fabryk w Jaworznie i Chrzanowie
Wytwórnia Elementów Wielkopłytowych w Jaworznie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fachowcy z branży budowlanej mówią, że wiele zależy od tego kiedy zostały zbudowane. Postawione w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku mają gorsze parametry, a te z lat siedemdziesiątych mają ponoć być znacznie lepsze.

Bloki w Chrzanowie i okolicach budowano z płyt powstałych w Wytwórni Elementów Wielkopłytowych w Jaworznie a później z takiego samego zakładu w Chrzanowie. Chrzanowska fabryka domów budowana była od 1976 roku. Według publikacji wydanej na 25-lecie Chrzanowskiego Przedsiębiorstwa budowlanego zdolności produkcyjne obu wytwórni wynosiły około sześciu tysięcy izb rocznie. Wyroby tych zakładów nie były tak kiepskie, jak można by pomyśleć po obejrzeniu filmów Barei. Kruszywo o specjalnych parametrach przywożono do nich aż z Pomorza, a próbki betonów wytrzymywały nawet dwukrotnie większe obciążenia niż nakazywała norma.
Bloki z wielkich płyt lokalnej produkcji można znaleźć na osiedlach Południe i Trzebińska w Chrzanowie, ale fabryki domów zaopatrywały także budowy w Jaworznie i Trzebini.

Obecnie pod styropianem nie bardzo można je rozpoznać, ale chyba nikt szarych sześcianów nie żałuje...
(LS)
Przełom nr 20 (1244) 18.5.2016