Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

W obronie trzebińskiej rafinerii

28.10.2006 11:31 | 19 komentarzy | 1 729 odsłona | red
Rezolucję dotyczącą sytuacji z trzebińskiej rafinerii podjęto na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu sejmiku – poinformował Marek Sowa, wicedyrektor kancelarii zarządu województwa małopolskiego. Treść rezolucji zaproponował zarząd województwa i wysłał ją m.in. do Ministerstwa Skarbu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rezolucję dotyczącą sytuacji z trzebińskiej rafinerii podjęto na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu sejmiku – poinformował Marek Sowa, wicedyrektor kancelarii zarządu województwa małopolskiego.
Treść rezolucji zaproponował zarząd województwa i wysłał ją m.in. do Ministerstwa Skarbu.
Przypomnijmy, że Rafineria Trzebinia SA stoi przed groźbą bankructwa. Urząd Kontroli Skarbowej ma w najbliższym czasie wydać decyzję, czy zakład będzie musiał zapłacić zaległy podatek akcyzowy od wyprodukowanych w latach 2002-2004 olejów technologicznych (800 mln zł plus odsetki). Jeśli decyzja UKS będzie dla zakładu niekorzystna, prezes zarządu spółki Grażyna Kuś, ogłosi jej upadłość, choć zapowiada, że będzie się od decyzji odwoływać. Sposobem na ratowanie przedsiębiorstwa ma być wydzierżawienie jego majątku PKN Orlen. Będzie to jednak oznaczało koniec samodzielnego istnienia trzebińskiej firmy i wielką niewiadomą dla załogi.
(al)

Pełny tekst rezolucji Sejmiku Województwa Małopolskiego
„Rafineria Trzebinia SA jest jednym z największych pracodawców w Małopolsce. Dochodzące sygnały o coraz trudniejszej sytuacji zakładu oraz groźbie utraty koncesji na produkcję i handel paliwami, budzi najwyższe zaniepokojenie władz województwa małopolskiego. Mamy świadomość błędów popełnionych przez poprzednie kierownictwo Rafinerii Trzebinia SA, niemniej powodowani troską o los ważnego zakładu pracy w mieście, które boleśnie przeżyło już likwidację kopalni węgla kamiennego, zwracamy się z apelem o:
- podjęcie skutecznych decyzji w podległych Ministerstwu Skarbu Państwa jednostkach nadzoru właścicielskiego, w celu ustabilizowania sytuacji Rafinerii Trzebinia;
- pilne wdrożenie rozwiązań dotyczących warunków spłaty lub umorzenia ewentualnie zasądzonych należności podatkowych w sposób pozwalający kontynuację działania zakładu.
Funkcjonowanie Rafinerii Trzebinia SA w obecnej strukturze organizacyjnej i majątkowej jest niezwykle istotne dla gospodarki województwa małopolskiego. Upadłość tego przedsiębiorstwa skutkowałaby dużym wzrostem bezrobocia w regionie, w którym występują złożone problemy na rynku pracy oraz oznaczałaby utratę szans rolników, wiążących wizję przyszłości z produkcją surowca dla biopaliw.