W czwartek, od godz. 17, zaplanowano w Urzędzie Miejskim w Alwerni spotkanie z autorką m.in. monografii Alwerni.
Monika Bachowska z Alwerni zawodowo zajmuje się pisaniem książek. Lubi porządek w faktach, dlatego m.in. przygotowała monografię swojego miasta.
- To nie jest monografia typowo naukowa, gdzie mamy więcej przypisów niż właściwego tekstu do czytania, lecz publikacja do przetrawienia przez zwykłego zjadacza chleba - zapowiada Monika Bachowska.
Lekką formę gwarantują m.in. wspomnienia mieszkańców miasta. Autorka zadawała np. pytanie o Alwernię, jaką zapamiętali jej rozmówcy. W grę wchodzi więc również element subiektywny.
- Jest w niej dużo smaczków - stwierdza pani Monika.
Monografia zawiera historię Alwerni od epoki brązu do lat 90. XX w. Ilustracje będą pochodzić głównie ze zbiorów prywatnych, archiwów ojców bernardynów oraz Muzeum w Chrzanowie.
Intencją Moniki Bachowskiej było uporządkowanie faktów dotyczących Alwerni, która do tej pory nie miała swojej monografii.
- Mieszkańcy na ogół wiedzą coś na wyrywki - zauważa.
Wcześniej ukazała się książka Zbigniewa Klatki "Bo imć kasztelan Koryciński zachorzał", napisana trochę w gawędziarskim stylu z wykorzystaniem m.in. wiedzy i wspomnień samego autora. Nie brakuje w niej anegdot.
- Historia chodzi za mną od małego, a z kolei na studiach polonistycznych mówili, że dobrze piszę. Połączyłam więc jedno z drugim - wyjaśnia Monika Bachowska.
Zadebiutowała opowieścią biograficzną "Francesco" o św. Franciszku z Asyżu. Ten temat przyszedł trochę sam, bo pani Monika angażuje się w działalność klasztoru bernardynów w Alwerni, a bernardyni to inaczej franciszkanie. Później były "Kresy", przybliżające dzieje dawnych polskich terenów.
- Dużo wcześniej na polonistyce broniłam pracy magisterskiej, która zahaczała o tematy kresowe - przypomina autorka.
W jej dorobku są również: "Święci w historii Polski", "Ksiądz Piotr Skarga", "Męczennik niezłomny" (o Andrzeju Boboli), "Henryk Pobożny. Książę męczennik". Książki Moniki Bachowskiej można kupić w księgarniach internetowych lub wypożyczyć np. w bibliotece w Alwerni.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
Oto w całej okazałości buta i bucowatość PKW S.A. niszczyć cudze mienie i nie płacić za wyrządzone szkody. Oby do niedzieli, kiedy to Trzaskuś wygra wybory i wtedy z Premierem Tuskiem wyjaśni was i wskaże wam wasze miejsce - na śmietniku historii!
Herr Helmut
22:10, 2025-05-15
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
ZAMKNĄĆ JANINE NATYCHMIAST!
Herr Helmut
22:03, 2025-05-15
Jak długo trzeba czekać na miejsce w PDPS w Płazie
WAŻNE ABY PODOPIECZNI JAK ZWYCZAJ WSZYSCY ZGODNIE GŁOSOWALI NA BATYRA TAK JAK SWEGO CZASU PRZEZ 8 LAT NA MALINIAKA ....BO TYLKO ICH GŁOSAMI UDAŁO MU SIĘ PSIM SMĘDEM ,,PRZEBIĆ'
PODTRZYMAMY TWĄ RĘKE
21:21, 2025-05-15
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
Macie ryle *%#)!& wielkie szczęście że już Ruskie nie stacjonują w Polsce. Bo bym centralnie pojechał i kupił od Ruska Bozooke prosto z wagonu i *%#)!& w powietrze ten wasz *%#)!& szyb. Macie *%#)!& szczęście!!!
Rob
20:34, 2025-05-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz