Nie masz konta? Zarejestruj się

Zdrowie

Amantadyna zakazana w leczeniu COVID-19

11.02.2022 12:49 | 12 komentarzy | 8 073 odsłon | Natalia Feluś
- Nie ma żadnych rekomendacji, że ten lek jest bardziej skuteczny niż placebo - informuje Maciej Miłkowski z Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji prasowej poświęconej pierwszym zakończonym badaniom klinicznym nad stosowaniem amantadyny w leczeniu koronawirusa.
12
Amantadyna zakazana w leczeniu COVID-19
Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Minister Zdrowia zlecił Agencji Badań Medycznych przeprowadzenie badań nad amantadyną. Wyniki pierwszych takich badań, które Agencja finansowała, przedstawił prowadzący je prof. Adam Barczyk - kierownik Kilniki i Katedry Pneumonologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na ich podstawie Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta wydał decyzję, że placówka Optima z Przemyśla stosująca amantadynę w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19 narusza zbiorowe prawo pacjentów do leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną:

- Decyzja ta obejmuje zakaz stosowania, który obowiązuje do czasu potwierdzenia takiego postępowania w oparcu o wiarygodne i rzetelne dane naukowe. Innymi słowy, jeżeli pojawią się badania naukowe, które potwierdzałyby, że jednak amantadyna byłaby skuteczna w leczeniu chorych pacjentów na COVID-19, w takiej sytuacji na nowo wszczęlibyśmy to postępowanie.

Dodał, że na ten moment ministerstwo dysponuje danymi m.in. od specjalistów chorób zakaźnych, medycyny rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych jak również informacje z Agencji Badań Medycznych.

- Amantadyna w leczeniu na COVID nie jest zalecana w żadnych rekomendacjach, czy to polskich, czy europejskich, czy amerykańskich. Nie ma na ten moment żadnych dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność i bezpieczeństwo leczenia COVID-19 przy pomocy amantadyny - podkreśla.

Rzecznik Praw Pacjenta wskazał, że poza samą nieskutecznością leczenia, amantadyna może nieść spore zagrożenie dla pacjentów "dając im swego rodzaju złudne poczucie skutecznego leczenia powodując opóźnienie w podjęciu skutecznej terapii".

Ogłosił zakazanie stosowanie amantadyny w sotosunku do tej konkretnej placówki medycznej do czasu aż badania wykażą jej skuteczność.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w najbliższym czasie będą publikować następne wyniki badań klinicznych dotyczące stosowania amantadyny w innej populacji.