Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Chrzanowskie rondo im. rtm. Witolda Pileckiego?

09.05.2016 19:10 | 1 komentarz | 2 780 odsłony | Stowarzyszenie Prawe Skrzydło

22 kwietnia chrzanowskie stowarzyszenie Prawe Skrzydło skierowało burmistrza Chrzanowa wniosek o nadanie nowo wybudowanej obwodnicy nazwy "Żołnierzy Wyklętych", a rondu łączącemu obwodnicę z ul. Oświęcimską imienia rtm. Witolda Pileckiego.

1
Chrzanowskie rondo im. rtm. Witolda Pileckiego?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Poniżej treść wniosku.

Do Pana Ryszarda Kosowskiego - Burmistrza Miasta Chrzanowa

Szanowny Panie,

Końcem trudnych dla naszej Ojczyzny czasów wieku XX, wysiłkiem polskiego społeczeństwa, Polska odzyskała suwerenność. Coraz częściej odwołujemy się do przeszłości i tradycji, przywołując pamięć o zasłużonych. Jest to oczywistą konsekwencją wolności do mówienia prawdy po dekadach kłamstw i - gorszego od nich - przemilczenia. Każdy kto działał dla dobra Rzeczpospolitej opartej o fundament honoru i wolności zasługuje na upamiętnienie.

Jedną z ostatnich grup Polaków walczących o niezawisłość Polski, o której należytym wspomnieniu i upamiętnieniu ciężko jest mówić, są „Żołnierze Wyklęci". Ci Bohaterowie walczyli o prawa Rodaków do wolej i niepodległej Ojczyzny w warunkach nowej sowieckiej okupacji. Nie złożyli oni broni pomimo beznadziejności swej sytuacji i osamotnienia. Podjęli oni bój przeciwko władzy sowieckiej i podległych jej służb komunistycznych. Za swój opór i niezłomną postawę znaczna ich część przypłaciła torturami, prześladowaniami, śmiercią i wymazaniem ze świadomości reszty społeczeństwa. Walczyli do ostatniego o wolność i honor, czynnie przeciwstawiając się bandytyzmowi nowej władzy, tzw. Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Jednego spośród Niezłomnych wyróżnić należy szczególnie. Witold Pilecki - rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i kampanii wrześniowej 1939 roku. Współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej. Aby zebrać wiarygodne informacje o zbrodniach niemieckich zgłosił się na ochotnika w roku 1940 do KL Auschwitz, gdzie zorganizował zbrojną konspirację. W kwietniu 1943 roku uciekł z obozu, by rok później uczestniczyć w Powstaniu Warszawskim. Po upadku powstania przebywał w niemieckiej niewoli w obozie w Murnau. Po wyzwoleniu obozu skierowany został do II Korpusu Polskiego we Włoszech. Rozkazem gen. Andersa powrócił do Polski w celu pełnienia działalności wywiadowczej. Był działaczem organizacji „NIE", a następnie „WiN". 8 maja 1948 roku został aresztowany, po śledztwie i torturach skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim przez strzał w tył głowy. Miejsce jego pochówku jest nieznane.

W imieniu środowiska skupionego wokół Stowarzyszenia Prawe Skrzydło, składam obywatelski wniosek do Burmistrza Miasta Chrzanowa o upamiętnienie tysięcy wielkich walecznych, często bezimiennych bohaterów. W tym celu proponujemy nadanie nowo wybudowanej obwodnicy Chrzanowa, łączącej ul. Oświęcimską z ul. Śląską, nazwy „Żołnierzy Wyklętych" oraz upamiętnienie wielkiej postaci rtm. Witolda Pileckiego, poprzez nazwanie Jego imieniem nowo wybudowanego skrzyżowania (ronda) łączącego obwodnicę z ul. Oświęcimską. Za zasługi jakie oddali dla Polski i Polaków uważamy, że jest to wręcz minimum, jakie musi uczynić nasza społeczność dla Nich.

Z poważaniem,
Stowarzyszenie Prawe Skrzydło

 

Prawe Skrzydło jest Stowarzyszeniem zwykłym, działającym na podstawie regulaminu oraz przepisów Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r.
Naszą misją jest propagowanie wychowania w duchu patriotycznym wokół takich wartości jak: Bóg, Honor, Ojczyzna, a także Wolność i Niepodległość.
Propagujemy idee wolności osobistej i gospodarczej obywateli Rzeczpospolitej Polskiej służących jako gwarant Jej suwerenności. Niepodległość Polski stanowi dla nas podstawową wartość polityczną, dlatego podejmujemy działania na rzecz rozwoju świadomości narodowej, historycznej, kulturowej i politycznej.
Dążymy do przyswajania wiedzy i umiejętności w zakresie szeroko pojętej wojskowości, kultury i prawa do posiadania broni, w duchu zasad wolności osobistych i służby Rzeczypospolitej.
Wspieramy inicjatywy o charakterze społecznym i gospodarczym związane z budową Państwa Prawa oraz sprawiedliwych i sprawnych rządów.
Dążymy do realizacji modelu oszczędnego, efektywnego i transparentnego Państwa.
Wspomagamy, aktywizujemy i angażujemy wspólnoty i lokalne społeczności do pracy społecznej, działalności obywatelskiej i samokształcenia.