Nie masz konta? Zarejestruj się

Z Waszej strony

Czy warto podróżować, poznawać nowych ludzi, ich obyczaje i kulturę? Zapewne każdy z nas odpowie tak samo - tak

15.03.2016 13:13 | 0 komentarzy | 3 359 odsłony | Aleksandra Stefańska

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Trzebini wraz z nauczycielami od września 2015 roku realizują projekt Erasmus +: Aktywność i odżywianie- małe kroki do zdrowia. Projekt trwać będzie dwa kolejne lata, do czerwca 2017 roku.

0
Czy warto podróżować, poznawać nowych ludzi, ich obyczaje i kulturę? Zapewne każdy z nas odpowie tak samo - tak
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Działania w ramach projektu mają na celu zachęcić młodzież do aktywnego spędzania wolnego czasu, poprawy kondycji fizycznej, samopoczucia oraz wskazać właściwy, zdrowy sposób odżywiania. W listopadzie ubiegłego roku miało miejsce międzynarodowe spotkanie partnerów projektu, którego pomysłodawcą jest Gimnazjum nr 2 w Trzebini, a koordynatorem pani Małgorzata Sarabun, nauczycielka języka angielskiego i biologii w gimnazjum nr 2.

Tymczasem nadszedł czas na pierwszą wizytę uczniów i nauczycieli we Włoszech, z którego pochodzi jeden z partnerów projektu. Wiktoria Siemek, Kamila Wrześniewska, Anna Urbańczyk, Monika Michalska oraz Lenka Hamtakova, pod opieką pań: Aleksandry Stefańskiej, Bożeny Chytry i Krystyny Harańczyk wyruszyły w nieznane, aż do odległej Italii. W rejonie Apulia leży niewielkie, urokliwe miasteczko Francavilla Fontana, pełne kolorów, zabytków i wspaniałych ludzi.
Młodzież zamieszkała we Włoskich rodzinach, które dbały o jak najlepsze samopoczucie swoich gości. Wrażliwi, ciepli i otwarci na innych doskonale sprawdzili się jako współgospodarze tego przedsięwzięcia. Jestem bardzo szczęśliwa ,że mogłam ich poznać, powiedziała jedna z uczestniczek wyjazdu.

- Mario Antrisano, nauczyciel angielskiego we włoskiej szkole, zadbał o każdy szczegół spotkania we Włoszech - powiedziała Aleksandra Stefańska, nauczycielka języka angielskiego w gimnazjum nr 2.

- Realizując zadania projektowe mieliśmy okazję poznać piękno regionu, spędzić aktywnie czas oraz spróbować włoskiej kuchni - wylicza Bożena Chytry.

- Każdy z uczestników projektu pogłębił swoje kompetencje językowe, uwierzył w swoje możliwości komunikacyjne, społeczne, co jest jedną z ważniejszych wartości tego wyjazdu - dodaje Krystyna Harańczyk, nauczycielka chemii i biologii w gimnazjum nr 2.

Uczniowie, pracując w międzynarodowych grupach przygotowali własne propozycje zdrowych napojów i przekąsek, a potem zaprezentowali efekty swojej pacy podczas gali zamykającej ten etap projektu.
- Młodzież wykazała się kreatywnością, dobrą organizacją pracy, umiejętnością pokonywania trudności podczas realizacji zadania - podkreśla opiekunka projektu Aleksandra Stefańska.

- Jesteśmy pod wrażeniem piękna miasteczka, regionu oraz przyrody, która już dawno obudziła się z zimowego snu - opowiada nauczycielka biologii Bożena Chytry.

Uczniowie wzięli udział w wycieczce do doliny Valle d'Itria. Jest to teren przeważnie równinny, gdzie na niewielkich wzgórzach ulokowały się klimatyczne miejscowości ze śnieżnobiałą zabudową charakterystyczną dla tego regionu Włoch. Obszary zamiejskie to rozległe winnice, gaje oliwne. Jednak tym, co czyni dolinę miejscem wyjątkowym i unikalnym w skali świata są niespotykane nigdzie indziej, baśniowe domki zwane trulli. To kamienne budynki, o charakterystycznych stożkowatych dachach. Trulli w Alberobello zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. Uczestnicy spotkania zwiedzali rejon ,,włoskiego obcasa'', czyli prowincję Lecce z jej stołecznym miastem o tej samej nazwie. Miejscowość zwana jest także ,,Florencją południa'' ze względu na bogactwo barokowych architektonicznych zabytków. Uczniowie odwiedzili również Regionalny Park Przyrody Porto Selvaggio położony nad Morzem Jońskim. Malownicze szlaki parku biegną wzdłuż skalistego wybrzeża, które charakteryzuje się występowaniem lasów sosnowych i bogactwem śródziemnomorskiej roślinności.

Zgodnie z ideą projektu uczniowie aktywnie spędzali czas grając w siatkówkę i koszykówkę. Spotkanie we Włoszech zakończyło się galą podsumowującą działania projektowe. Partner projektu, Mario, zadbał o miłe wspomnienia, organizując dla młodzieży koncert lokalnego zespołu rockowego.

- Było wspaniale, poradziłam sobie z językiem angielskim, mam nowych przyjaciół - to tylko niektóre opinie uczestniczek projektu.

Pozytywne emocje, wiara we własne możliwości, nowe znajomości i przyjaźnie, wrażenia ze spotkania we Włoszech, z pewnością na długo pozostaną w pamięci. Kolejna drużyna Erasmus+ zbiera siły na następne spotkanie projektowe, tym razem we Francji.

Więcej informacji znajdą Państwo na Facebooku szkoły i projektu oraz blogu:
https://www.facebook.com/Gimnazjum-nr-2-w-Trzebini-200357566698538/

https://www.facebook.com/Activity-and-Eating-Small-Steps-to-Healthier-You-1662499444021896/?ref=hl

http://activity-and-eating.blogspot.com/