Nie masz konta? Zarejestruj się

Z Waszej strony

Pogorzyce na Rzeczpospolitej Lokalnej

05.10.2012 12:30 | 0 komentarzy | 1 530 odsłona | red
19 i 20 września w Warszawie odbyła się Rzeczpospolita Lokalna 2020 - Sejm społeczników, bojowników i ekspertów. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Krajowy Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
0
Pogorzyce na Rzeczpospolitej Lokalnej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

19 i 20 września w Warszawie odbyła się Rzeczpospolita Lokalna 2020 - Sejm społeczników, bojowników i ekspertów. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Krajowy Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Kilkuset najbardziej aktywnych przedstawicieli społeczności lokalnej z całej Polski spotkało się by dyskutować i wspólnie szukać najlepszych rozwiązań, które pozytywnie zmienią ich społeczności w perspektywie roku 2020. W dwudniowym wydarzeniu wypełnionym spotkaniami i warsztatami wzięło udział ok. 500 osób. Wśród nich byli lokalni liderzy i animatorzy społeczni, przedstawiciele samorządów oraz mediów lokalnych. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele władz centralnych oraz środowisk naukowych.
Moderatorami debat byli znani publicyści: Edwin Bendyk i Jarosław Gugała.

Podczas zaplanowanych spotkań i warsztatów nowatorska forma debaty zapewniła równy dostęp do głosu wszystkim jej uczestnikom, co nie zawsze się udaje przy tak dużym przedsięwzięciu. Wydarzenie nie służyło narzekaniu na istniejące problemy. Uczestnicy już na początku przenieśli się w 2020 rok, by określić jakie marzenia chcieliby zrealizować i jakie cele osiągnąć. Następnie podczas dyskusji wspólnie zaplanowali drogę dojścia do tego celu, tak by wspólne marzenia mogły się ziścić w niedalekiej przyszłości.

Planując przyszłość uczestnicy opierali się na studiach przypadków prawdziwych lokalnych społeczności, z ich autentycznymi problemami, ale też zasobami i możliwościami. Jednym z nich były Pogorzyce. Sołtys Zdzisława Musiał opowiedziała o swoim sołectwie, mieszkańcach, sukcesach i marzeniach. Małgorzata Zbroszczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie zaprezentowała Księgę multimedialną Pogorzyc Zwykli Niezwykli.

Podczas warsztatów prowadzonych przez Annę Miodyńską uczestnicy przygotowali obraz Pogorzyc w 2020 roku. Planując działania, które do tego doprowadzą. W 2020 roku wieś dzięki pozyskanym pieniądzom oraz wsparciu mieszkańców wybuduje nowoczesny kompleks kulturalno-użytkowy w centrum Pogorzyc. Będzie on wspólnie administrowany przez mieszkańców pod przewodnictwem sołtysa i służyć będzie wszystkim w Pogorzycach.

Na przyszłość opracowano postulaty:
1. Warto wspierać wspólnoty sąsiedzkie, gdyż są naturalną formą partnerstwa.
2. Kultura jest idealnym terenem spotkania ludzi w różnym wieku, więc integrujmy pokolenia poprzez wspólne działania kulturalne.
3. Dajmy młodzieży szansę edukacji „konkretnej” opartej ni e tylko na teorii, ale przede wszystkim praktyce.
4. Wspierajmy matki wychowujące dzieci w ich społecznej aktywności.
5. Pomóżmy obywatelom posiąść wiedzę na temat instrumentów i narzędzi dzięki, którym mogą realizować projekty na rzecz poprawy jakości życia w ich społecznościach.

Zwieńczeniem pierwszego dnia Rzeczpospolitej Lokalnej było rozdanie nagród laureatom Konkursu im. Heleny Radlińskiej dla Animatorów Społecznych, podczas której 7 laureatom wręczono nagrody. Konkurs wyróżnia i promuje osoby, które pracując w swoim środowisku przyczyniają się do rozwoju społeczności lokalnej.

Wydarzenie zakończyło się ogólną debatą uczestników wraz z władzami centralnymi i ekspertami nad postulatami przygotowanymi przez 12 grup warsztatowych. Moderatorem dyskusji był znany publicysta Jarosław Gugała.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Ambasadorem wydarzenia był Premier Tadeusz Mazowiecki.

Zdzisława Musiał, sołtys Pogorzyc