Nie masz konta? Zarejestruj się

Z Waszej strony

CHEŁMEK. Życie w służbie dla życia

14.12.2012 14:45 | 0 komentarzy | 2 419 odsłony | red
O tym, że życie może mieć wymiar bezcennego dzieła sztuki, przekonali się uczestnicy spotkania, które miało miejsce 12 grudnia 2012 r. w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku. Uroczystość poświęcona została upamiętnieniu dokonań Lekarzy-Artystów: Alberta Schweitzera, Janusza Korczaka i Andrzeja Szczeklika.
0
CHEŁMEK. Życie w służbie dla życia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O tym, że życie może mieć wymiar bezcennego dzieła sztuki, przekonali się uczestnicy spotkania, które miało miejsce 12 grudnia 2012 r. w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku. Uroczystość poświęcona została upamiętnieniu dokonań Lekarzy-Artystów: Alberta Schweitzera, Janusza Korczaka i Andrzeja Szczeklika.

Uczniowie szkół z terenu gminy Chełmek, którzy wzięli udział w konkursie literackim „Dzieło życia – dzieło sztuki, czyli jaki testament przekazali nam Lekarze-Artyści: Albert Schweitzer, Janusz Korczak, Andrzej Szczeklik”, odebrali dyplomy, przekazane na tę okazję przez patronów przedsięwzięcia – Polskie Towarzystwo im. Alberta Schweitzera w Poznaniu. Prezes Towarzystwa, dr Bogusław Stelcer, skierował do uczestników i organizatorów konkursu list, w którym podkreślił, jak ważne w życiu są głęboko humanitarne postawy wierności ideom człowieczeństwa, kształtowania wrażliwości na potrzeby cierpiących oraz wzrastania
w rozwoju duchowym i sięgania wyżyn. Gratulując organizatorom pomysłu wyraził nadzieję, że „kultura, godność, duchowość, troska o otaczający nas świat i piękno wielorakiego życia nie znikną z powodu ludzkich egoizmów”.

Szczególną rangę nadał uroczystości profesor Henryk Gaertner, również Lekarz-Artysta, założyciel Polskiego Towarzystwa Schweitzerowskiego, autor biografii Alberta Schweitzera, honorowy patron konkursu, który osobistymi dedykacjami opatrzył podarowane chełmeckim szkołom egzemplarze książek.

Dyplomy oraz nagrody otrzymali uczniowie: Ewa Stanek – Samorządowy Zespół Szkół w Gorzowie - I miejsce; Daria Krawczyk - Samorządowy Zespół Szkół w Gorzowie - II miejsce; Klaudia Raźniak oraz Kacper Kiślewski: PZ 8 w Chełmku - III miejsce.

Wyróżnienia otrzymali: Paulina Górczyńska oraz Weronika Lukasek: Samorządowy Zespół Szkół w Gorzowie; Judyta Mazurkiewicz oraz Klaudia Knapik (Samorządowy Zespół Szkół nr 1 w Chełmku).

Dyplomy dla finalistów Konkursu wręczono: Marcelinie Suskiej oraz Mateuszowi Mroczkowi (PZ 8 w Chełmku). Nagrody książkowe ufundowały krakowskie Wydawnictwa: Znak oraz WAM.

W prezentacji multimedialnej, poświęconej wielkim lekarzom, uczeń IV kl. Technikum Informatycznego w Chełmku Michał Gałka przybliżył realizowane przez nich idee, wskazując na piękno życia ludzi, którzy ofiarowali swoje siły i zdolności w służbie innym. Jako wspólne motto ekspresywnie brzmiały słowa Alberta Schweitzera: „Choć w dzisiejszych czasach przemoc przybrana w kłamstwo siedzi na tronie świata groźna jak nigdy dotąd, trwam w przekonaniu, że prawda, miłość, przyjazne nastawienie, łagodność i dobroć są potęgami wyższymi nad wszelkie potęgi. Do nich będzie należeć świat, jeśli znajdzie się wystarczająca liczba osób, które będą dość czysto, mocno i wytrwale myśleć i żyć ideami. Te idee to miłość, prawda, pokój i łagodność (…) Dobroć, którą człowiek emituje w świat, pracuje w sercach i umysłach ludzi.”

Kolejny punkt spotkania potwierdził, że nie brakuje młodych ludzi, angażujących się w pracę na rzecz potrzebujących. Dorota Pietrzyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Chełmku, wręczyła wolontariuszom upominki i podziękowania za ofiarność, zaangażowanie w dzieła pomocy, poświęcone siły, czas i serce. Jowita Janoszka, Jolanta Janoszka, Dagmara Linowska, Anna Bobko, Natalia Kamińska, Paweł Poznański, Dariusz Niemczyk, Wiktor Wiercioch, Tomasz Swoszowski – uczniowie klas liceum, technikum
i zasadniczej szkoły zawodowej w Chełmku na pytanie, po co to robią, odpowiedzieli „śpiewająco”, że „ życie nie po to tylko jest, by brać/ Życie nie po to, by bezczynnie trwać/ i żeby żyć, siebie samego trzeba dać…”

Pod tymi słowami podpisują się też wolontariusze kampanii „Drugie życie” – akcji, propagującej ratowanie życia i zdrowia dzięki transplantacjom. Szkolni liderzy programu: Natalia Stanclik, Nina Kowalik i Kamil Bąba (wszyscy z II kl. Technikum Informatycznego) rozdawali przybyłym na spotkanie gościom oświadczenia woli oraz informowali, jak bardzo potrzebne jest propagowanie wiedzy na temat przeszczepiania narządów w celu ratowania życia i zdrowia. Zapytani o powody angażowania się w tego typu działalność poprosili o przywołanie słów Alberta Schweitzera, które usłyszeli w sali i które im się spodobały: „Kto w życiu otrzymał wiele dobra, musi odpowiednio dużo w zamian za to ofiarować. Komu oszczędzono własnego cierpienia, powinien czuć się powołany do niesienia ulgi w cierpieniu (…) Pod ziemią płynie wiele wody, która nie wytryska jako źródło. Bądźmy więc ufni. Sami wszakże winniśmy być wodą, która znajduje drogę, by stać się źródłem, przy którym ludzie zaspokajają swe pragnienia wdzięczności.”

Wyrazy takiej wdzięczności oraz uznania skierowane zostały do Kasi Kozłowskiej, uczennicy kl. III LO, która, dzieląc się darem krwi, stała się chlubą szkoły, działającego w niej Klubu HDK „Ósemka” i wspaniałym przykładem ofiarnego człowieczeństwa, co podkreśliła dyrektor Szkoły Agnieszka Kuczyńska-Gondzik, wręczając Kasi dyplom oraz drobne upominki.

Wyjątkowym prezentem dla wszystkich uczestników spotkania stał się program „Afrykańskie szlaki” w wykonaniu Marty Artymiak, aktorki, uczestniczki wyprawy do Afryki w ramach projektu „Misja Martyna”. Niezwykle barwna opowieść o życiu Masajów, ilustrowana zdjęciami oraz przywiezionymi z podróży pamiątkami, przybliżyła słuchaczom intrygujący świat nieznanych i często niezrozumiałych obyczajów plemion afrykańskich oraz uwrażliwiła na konieczność niesienia pomocy biednym i cierpiącym. Przywołane przy tej sposobności starania „dobrego białego człowieka”, w postaci działalności takich osób jak Albert Schweitzer, czy organizacji, jak Polska Akcja Humanitarna ujawniają swój głęboko ludzki, uniwersalny charakter i wyraźnie pokazują, że życie w globalnej wiosce powinno wiązać się z poczuciem odpowiedzialności za kształt człowieczeństwa w każdym miejscu na ziemi.

Ciepłym akcentem w tym grudniowym, mroźnym dniu spotkania był kiermasz ozdób świątecznych, wykonanych przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. św. Brata Alberta w Chełmku. Artystyczne rękodzieło, będące wyrazem ludzkiej potrzeby piękna w życiu, harmonijnie współgrało z tematem uroczystości.

„Mam nadzieję, że dobro i myśli Lekarzy – Artystów będą nieustannie w nas „kiełkować”. Dobra jest przecież zawsze za mało, o wiele mniej, niż powinno być – zarówno w świecie, jak i w nas samych” – napisała w nagrodzonej pracy Ewa Stanek. „Janusza Korczaka, Alberta Schweitzera oraz Andrzeja Szczeklika w pełni można nazwać lekarzami artystami, ponieważ ich wpływ na innych ludzi sprawia, że zaczynają oni bardziej cenić i szanować każdego, bez względu na jago wiek, rasę, upośledzenia czy też choroby. Przekazali nam wspaniały testament w postaci myśli, jakimi powinno kierować się w życiu” – podsumowała swoje rozważania Daria Krawczyk.

Pozostaje zatem wierzyć, że dobre inspiracje zaowocują dobrymi dziełami życia w pełnym wymiarze człowieczeństwa.
(UG)