Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

W czwartek rozpoczęło się Święte Triduum Paschalne: W Trzebini-Sierszy umyto nogi dwunastu mężczyznom (WIDEO,ZDJĘCIA)

29.03.2024 10:10 | 1 komentarz | 2 125 odsłony | Michał Papiernik
Po homilii w Parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Trzebini-Sierszy, na pamiątkę opisanego w Ewangelii obmycia nóg Apostołom, proboszcz ks. Piotr Mozdyniewicz umył nogi dwunastu mężczyznom. Zobaczcie jak wyglądał ten obrzęd.
1
W czwartek rozpoczęło się Święte Triduum Paschalne: W Trzebini-Sierszy umyto nogi dwunastu mężczyznom (WIDEO,ZDJĘCIA)
Obrzęd pokory w sierszańskiej parafii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Sonda

Które z tych świąt jest dla katolików nakazane ?

Istotą trzydniowego okresu Triduum jest celebracja misterium paschalnego, czyli: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Zaliczają się do niego: Wielki Piątek, Wielka Sobota oraz Niedziela Wielkanocna.

Czwartkowa Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła Triduum Paschalne. Odprawiana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, kiedy to Jezus Chrystus dał apostołom do spożycia swoje ciało i krew pod postaciami chleba i wina a także nakazał im, aby robili to na jego pamiątkę.

Wielki Czwartek jest także symbolem ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa.

Podczas liturgii proboszcz sierszańskiej parafii obmył nogi dwunastu wybranym mężczyznom. Obmywając nogi apostołom Chrystus nakreślił, że podstawą każdej religii jest pokora i chęć służenia bliźnim.
Jezus klęcząc przed swoimi uczniami udowodnił, że dobra materialne czy status społeczny nie czyni nas lepszymi od innych, bo wobec Boga wszyscy jesteśmy równi.

Na zakończenie Mszy Świętej Najświętszy Sakrament, konsekrowany tego dnia, przeniesiono do tzw. ciemnicy. To pamiątka uwięzienia Pana Jezusa w noc przed jego ukrzyżowaniem.

Wielkie Triduum zakończą nieszpory Niedzieli Wielkanocnej.