Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Sztuczna inteligencja pokazała trzebiński skwerek i wygrała plebiscyt na słowo roku

04.01.2024 21:11 | 3 komentarze | 4 366 odsłony | Alicja Molenda
Obrazek, który towarzyszy temu tekstowi, stworzyła zwycięzczyni tegorocznego plebiscytu na słowo roku, czyli sztuczna inteligencja. Tak wyobraziła sobie plac u zbiegu Ochronowej i Krakowskiej.
3
Sztuczna inteligencja pokazała trzebiński skwerek i wygrała plebiscyt na słowo roku
Tak wyobraziła sobie sztuczna inteligencja skwerek w Trzebini (OpenAL)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sonda

Z którego z mediów społecznościowych najczęściej korzystasz?

Trzeba przyznać, że krytykowana za brak wyobraźni sztuczna inteligencja, wyobraźnię ma bujną. Gdy ostro przesadza, mówi się, że halucynuje.

Poproszona o pokazanie jak wyobraża sobie zagospodarowanie placu u zbiegu Ochronkowej i Krakowskiej w Trzebini, dała wiele propozycji. Od takich z rozmachem do minimalistycznych. Zreagowała też na słowa Bizancjum i Manufaktura (patrz zdjęcia w galerii). I tu ją poniosło.

Obcowanie ze sztuczna inteligencją na razie wymaga bardzo dużej uważności i wiedzy. Bez tego Al może nas wpuścić w przysłowiowe maliny. Jednak jej rozwój jest bardzo szybki. Trudno przewidzieć, co pokaże za kilka lat. Pewne jest, że o Al dużo się mów i to dlatego decyzją kapituły powołanej przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, słowem roku 2023 r. została właśnie "sztuczna inteligencja". Na drugim miejscu znalazły się "wybory", zaś trzecie miejsce równorzędnie  zajęły słowa "inflacja" oraz "posłanka". Do posłanki mógłby pewnie dołączyć jeszcze nie jeden wciąż dziwnie brzamiący feminitiw, np. gościni, ministra itp.

Kapituła konkursu brała również pod uwagę takie słowa, jak: marsz, marszałek rotacyjny, opozycja oraz patodeweloperka. Ale poległy w konkurencji z Al.

W plebiscycie internautów zwyciężyło słowo "wybory". Drugie miejsce zajęła "sztuczna inteligencja", zaś na trzecim znalazła się "inflacja". W głosowaniu więcej niż sto głosów zebrały także słowa: patodeweloperka, granatnik, gościni, opozycja oraz referendum.

W internetowym plebiscycie na Słowo Roku 2023 głosowało 6 tys. osób. Równolegle z internautami wyboru dokonała także ogólnopolska kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego.

Co ciekawe, Słowa roku 2023 dla języka angielskiego to Artifcial Intelligence i hallucinate (oznacza zmyślanie przez sztuczną inteligencję)i

Co to jest sztuczna inteligencja?

- Sztuczna inteligencja to dziedzina informatyki lub częściej skomplikowany program komputerowy, zespół algorytmów, które wykonują działania tak, jak człowiek inteligentny. Nie rozstrzygamy tu, czy takie programy jak Chat GPT rzeczywiście działają inteligentnie, czy tylko naśladują i dopasowują dane. Język przyznaje im tę pierwszą zdolność. W języku angielskim połączenie artifficial intelligence pojawia się w latach pięćdziesiątych, w polszczyźnie sztuczna inteligencja pojawiło się w latach osiemdziesiątych - oczywiście u Lema (w powieści Fiasko) - a upowszechniło się w prasie w latach dziewięćdziesiątych. W języku polskim ten termin budzi bogatsze skojarzenia niż w angielskim, ponieważ sama inteligencja to po polsku nie tylko zdolność myślenia, lecz i grupa ludzka. Wśród najczęstszych dwudziestowiecznych kolokacji rzeczownika inteligencja są nie tylko przymiotniki nieprzeciętna, emocjonalna czy właśnie sztuczna, ale i katolicka, postępowa czy wielkomiejska"

(Definicja Marek Łaziński z UW)

Słowem roku 2022 na podstawie zgodnego wyboru internautów i kapituły została "wojna", słowem roku 2021 - "szczepienie", a 2020 - "koronawirus".