Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Dziś mieliśmy częściowe zaćmienie słońca. Kiedy zobaczymy całkowite? (ZDJĘCIA)

10.06.2021 18:58 | 2 komentarze | 929 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule brzmi - nieprędko. To zjawisko występuje bardzo rzadko. Ale częściowe zaćmienie, takie jak dzisiaj, zdarza się częściej.
2
Dziś mieliśmy częściowe zaćmienie słońca. Kiedy zobaczymy całkowite? (ZDJĘCIA)
fot. Piotr Obal
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 roku. Kiedy będzie następne? Dopiero w 2075 roku!

10 czerwca, po sześciu latach przerwy, nad Polską ponownie mogliśmy zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca. To wyjątkowe wydarzenie astronomiczne można było oglądać między godziną 11:55 a 13:53. Zaćmienie objęło swoim zasięgiem przede wszystkim Europę, część Azji oraz Ameryki Północnej. Im dalej na północ, tym było lepiej widoczne. Do jego obserwacji potrzebne były ciemne okulary lub filtry np. fotograficzne.

Jeśli nie mieliście okazji zobaczyć zaćmienia na własne oczy, obejrzyjcie zdjęcia udostępnione "Przełomowi" przez Piotra Obala. Oglądał zaćmienie widziane z gminy Babice.

Czy wiesz, że...
Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni światło słoneczne. Każdego roku występuje na kuli ziemskiej od dwóch do pięciu zaćmień, przy czym najwyżej trzy z nich są całkowite. W każdym miejscu na Ziemi całkowite zaćmienie Słońca występuje statystycznie co 370 lat - jest to jednak wartość uśredniona, np. w Brisbane (Australia) zaćmienia całkowite wystąpiły 5 kwietnia 1856, a następnie 25 marca 2007.