Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Trudna debata o spalarni śmieci w Chrzanowie, bo zabrakło przeciwników

23.03.2022 11:00 | 4 komentarze | 6 284 odsłon | Łukasz Dulowski

 

Podczas wtorkowego spotkania, dotyczącego raportu oddziaływania na środowisko planowanej spalarni, zachwalano przez dwie godziny zalety takich instalacji. Jakie one są? Dlaczego nie było przeciwników tej inwestycji?

4
Trudna debata o spalarni śmieci w Chrzanowie, bo zabrakło przeciwników
Prof. Tadeusz Pająk z AGH i burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek podczas debaty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Spółka Veolia Południe zamierza już w 2025 r. uruchomić na terenie swojej ciepłowni przy Pogorskiej instalację termicznego przekształcania odpadów.

Maksymalna przepustowość Zakładu Odzysku Energii została obliczona na 23 600 ton RDF-ów rocznie. Veolia zapewnia, że do ZOE trafią wyłącznie RDF-y ze składowiska w Balinie. Choć w tym przypadku pojawiło się ostatnio sporo niejasności.

Radny Andrzej Filipczak, powołując się na informacje od przewodniczącego Związku Komunalnego „Gospodarka Międzygminna", podał, że baliński ZGOK ma jedynie ok. 4 tys. RDF-ów rocznie z terenu trzech gmin: Chrzanowa, Trzebini i Libiąża.

- Skąd będzie reszta RDF-ów? - dopytywał, ale pytanie pozostało właściwie bez odpowiedzi.


Co to są RDF-y

Jest to alternatywne paliwo o wysokiej wartości opałowej, powstające z wyselekcjonowanych odpadów, m.in. z tworzyw sztucznych, tekstyliów, drewna, gumy, papierów, które nie nadają się do dalszego przetwarzania i recyklingu.


Jakie są zalety spalarni?

Na debacie zabrakło przeciwników budowy spalarni, a mówimy o około 3 tys. zebranych podpisów. W tej sytuacji przedstawiciele Veolii oraz zaproszeni naukowcy, nie mając właściwie trudnych pytań, przez dwie godziny zachwalali zalety instalacji termicznego przekształcania odpadów.

Prezes Veolii Wojciech Noga oraz dyrektor projektu Maciej Osysko podkreślali, że budowa spalarni odpadów po pierwsze zredukuje emisję CO2 do atmosfery. Będzie więc czystsze powietrze nad Chrzanowem. Po drugie - ustabilizują się ceny ciepła systemowego. Po trzecie - zostaną zagospodarowane RDF-y. Po czwarte wreszcie - wzrośnie bezpieczeństwo dostaw ciepła do mieszkań.


Dlaczego zabrakło przeciwników spalarni?

Dzień przed debatą przedstawiciele strony społecznej przesłali pismo do urzędu miejskiego, że nie wezmą udziału w tym spotkaniu. Podpisali się w imieniu Rady Osiedla Stella i protestujących: Emil Zieliński, Justyna Kozyra i Janina Hacuś (przewodnicząca Rady Osiedla Stella).

Argumentowali, że do tej pory nie mieli możliwości zapoznania się z załącznikami do raportu, opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie, opinią Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Chrzanowie, opinia Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Krakowie.

Burmistrz Robert Maciaszek wyjaśnił, że wymienione opinie dotyczyły samej potrzeby sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko planowanej spalarni. Właśnie m.in. na ich podstawie burmistrz nakazał Veolii sporządzenie tego raportu. Co do załączników do raportu - to sprawy nie wyjaśniono, o co ewentualnie chodzi.

Maciaszek podkreślił jeszcze, że debatę zorganizowano „jako coś ekstra" właśnie na prośbę protestujących mieszkańców, których zabrakło.