Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Bushcraft - biwakowanie na dziko w lesie: zasady, bezpieczeństwo, co zabrać

10.03.2024 12:30 | 0 komentarzy | 831 odsłon | red

Materiał promocyjny

Lasy zajmują niemal 30% całej powierzchni Polski, dostarczając wielu okazji do pieszych wycieczek, biwakowania lub coraz popularniejszego bushcraftu. Pomimo wszechobecnej cyfryzacji świata, to właśnie obcowanie z naturą gromadzi w ostatnim czasie wielu zwolenników. W dzisiejszym poradniku znajdziesz komplet praktycznych wskazówek, dzięki którym zaplanujesz swój pobyt pośród natury!
0
Bushcraft - biwakowanie na dziko w lesie: zasady, bezpieczeństwo, co zabrać
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bushcraft w zgodzie z przepisami

Chociaż bushcraft nawiązuje do dzikich i nieposkromionych warunków przyrody, nie oznacza to jednak braku przepisów lub reguł. Według informacji, opublikowanych pod oficjalnym adresem serwisu Lasów Państwowych, biwakowanie jest możliwe w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego.


Ta informacja jest zatem kluczowa dla całego przebiegu naszej eskapady. Zatem, gdzie znaleźć takie obszary?
Również w tym przypadku warto posiłkować się komunikatami ekspertów Lasów Państwowych. Istnieje bowiem specjalny program o nazwie "Zanocuj w lesie", który wskazuje dane geograficzne tego typu lokalizacji. Czytelna i przejrzysta mapa prezentuje rejony objęte wspomnianym projektem. Dopiero rozpoznanie idealnego miejsca na biwak umożliwia przystąpienie do dalszych kroków!

 

Adaptuj się

Przygodę z bushkraftem warto rozpocząć od rzetelnego przygotowania i nie oznacza to jedynie wybór przydatnego wyposażenia. Na początku warto oswajać się z nowymi warunkami, regularnie wydłużając pobyty w lesie.


Każda taka wyprawa może zwiększać odległość od cywilizowanych punktów biwakowania, co jednocześnie podnosi sam poziom trudności. Obozowanie z daleka od widoku innych osób może z początku wydawać się nienaturalne, ale jednocześnie odprężające i wyciszające.


Kluczowym punktem adaptacji jest poszerzenie wiedzy oraz kompetencji. W tym celu warto zapoznać się z zasadami orientacji w terenie, ale również komunikacji podczas sytuacji awaryjnych oraz zasad pierwszej pomocy.


Bushcraft to także umiejętność szybkiego pozyskiwania wody, budowania wygodnych i odpornych legowisk, gotowania na kuchence turystycznej, a także rozpalania ogniska - nawet podczas niesprzyjających warunków. To właśnie wspomniane sprawności stanowią prawdziwy fundament podczas biwakowania w puszczy. Finalnym aspektem jest dobór odpowiednich akcesoriów turystycznych!

 

Bushcraft a wyposażenie

Namiot lub śpiwór sprawdzi się w przypadku początkujących adeptów, którzy nie opanowali jeszcze trudnej sztuki konstruowania niezawodnych kryjówek. Dzięki takiemu zestawieniu poszukiwacze przygód mogą spędzić niezapomnianą noc w lesie, bez zrezygnowania z wygód lub komfortu termicznego.


Kolejnym aspektem jest sama latarka z zapasem baterii. Warto wyposażyć się w modele instalowane na czole, co znacznie zwiększa praktyczność zastosowania. Innym przykładem niezbędnego gadżetu jest oczywiście nóż lub scyzoryk, a także zestaw narzędzi do rąbania oraz piłowania drewna.


Wizyta w prawdziwym buszu nie może obejść się także bez ciepłej i funkcjonalnej odzieży, a także naładowanego telefonu. W zależności od długości trwania planowanej wyprawy, nasz plecak turystyczny powinien pomieścić odpowiednią ilość wody oraz samego prowiantu.


Do torby spakujmy również zapalniczkę oraz krzesiwo, a także suchy materiał przeznaczony do rozpalenia. Odpowiedzialny wędrowiec powinien pamiętać o kompleksowo wyposażonej apteczce, środkach przeciwko insektom i workach na śmieci.


Wszystkie profesjonalne akcesoria znajdziesz w sklepie turystycznym 8a.pl. Bushkraft to przygoda możliwa dzięki gościnności przyrody - opuszczone stanowisko biwakowania nie może zatem prezentować śmieci lub odpadów.

Materiał promocyjny