Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak przygotować się do spływu kajakowego?

26.04.2022 01:08 | 0 komentarzy | 1 318 odsłona | red

Materiał promocyjny

Spływy kajakowe są coraz popularniejszym sposobem na spędzanie wolnego czasu w miesiącach wiosennych i letnich, dla rosnącej rzeszy Polaków. Aby jednak spływ można było uznać za udany, należy się do niego odpowiednio przygotować.
0
Jak przygotować się do spływu kajakowego?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak się spakować na spływ?

Przygotowując się do spływu kajakowego, należy pamiętać o charakterystyce tego rodzaju aktywności. Kajak to stosunkowo niewielka jednostka pływająca. Nawet gdy jest przeznaczony dla dwóch czy trzech osób, nie zmieścisz w nim wszystkiego. Najczęstsze błędy popełniane przez tych, którzy nigdy nie pływali kajakiem, dotyczą pakowania. Bardzo często na spływ zabierają nowoczesne plecaki turystyczne, które mają grube nosidełka, rolki na plecach, szeroki pas. Ostatecznie szybko okazuje się, że na kajaku nie ma miejsca dla tego typu plecaka. Lepszym rozwiązaniem są opakowania wodoodporne lub torby czy małe plecaki, w których zmieścisz podstawowe wyposażenie.

Aby chronić swoje rzeczy, weź specjalną wodoodporną torbę, którą łatwo kupić w każdym sklepie sportowym. Wybierz torbę, w której zmieścisz wszystkie swoje rzeczy. Kiedy musisz przesunąć kajak lub nagle go porzucić w sytuacji awaryjnej, masz wszystko w jednej ręce. Przede wszystkim chroń swoją elektronikę - telefon lub aparat, klucze i dokumenty. Jeśli wypadną z kajaka do rzeki, możesz ich już nie znaleźć.

Nie bierz zbyt wiele rzeczy. Nie tylko zajmują miejsce w kajaku, ale też w przypadku deszczu wszystkie te rzeczy trzeba w jakiś sposób ukryć, uchronić przed zamoczeniem, schować w namiocie lub pod markizą. Dlatego druga wskazówka: zabierz tylko to, co niezbędne. Niech będzie to komplet odzieży wierzchniej, kombinezon nieprzemakalny (kurtka + spodnie), komplet ciepłej bielizny do spania. Buty z poliuretanu (wygodnie jest w nich wyjść z kajaka, są lekkie, nie przemakają i nie toną). Produkty luzem pakowane w plastikowe butelki o pojemności 0,5-1,0 l. Przyda się też apteczka i latarka.

Inspekcja kajaka

Zanim wypłyniesz, sprawdź stan techniczny kajaka. Większość nowoczesnych modeli takich jak kajak Aqua Marina Tomahawk jest niezwykle odporna na uszkodzenia i tym samym bezpieczna, ale za każdym razem sprawdź na wszelki wypadek:

  • Integralność i wytrzymałość powłoki.
  • Stabilność połączeń ram.
  • Dostępność i stan elementów nadmuchiwanych.

Upewnij się również, że wiosła nie mają przerw, a ich waga nie będzie stanowić problemu podczas spływu.

Przygotowanie sprzętu

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w kamizelkę ratunkową, bez niej pływanie kajakiem, jak i na każdym innym sprzęcie jest niebezpieczne. Ważne jest, aby odróżnić kamizelki bezpieczeństwa od kamizelek ratunkowych. Pierwsze mają mniejszy rozmiar, dzięki czemu czujesz się w nich swobodniej podczas wiosłowania. Jednocześnie w przypadku wywrotki pomaga tylko utrzymać ci się na wodzie. Kamizelka ratownicza uratuje cię, nawet gdy stracisz przytomność podczas upadku do wody. Kolejnym niezbędnym narzędziem jest nóż z dwustronnym ostrzeniem. Zapewni ci bezpieczeństwo, gdyby kajak przewrócił się, a ty zostałbyś w jego wnętrzu, a dodatkowo przyda się do usuwania przeszkód na szlaku. Ważnym elementem wyposażenia spływu kajakowego jest kask. Niezbędny podczas spływów, które odbywają się po górskich rzekach. To właśnie ten element zapewnia turystom bezpieczeństwo. Ostatnią rzeczą, o którą trzeba zadbać, jest zakup pianki, zwłaszcza jeśli planujesz spływ po zimnej rzece lub jesienią.

Jak się ubrać na spływ kajakowy?

Kajakarstwo najlepiej uprawiać w ciepły letni dzień. Załóż strój kąpielowy, a na niego lekką i szybko schnącą odzież wierzchnią - szorty i T-shirt. Ważne jest, aby założyć czapkę i silny filtr przeciwsłoneczny. Podróż potrwa kilka godzin, więc trzeba chronić się przed palącym słońcem. Noś sportowe sandały lub buty do sportów wodnych. Czasem trzeba będzie wejść do wody i przenieść kajak na brzeg. Na dnie rzeki mogą znajdować się muszle, ścięte trzciny lub gruz i inne przedmioty, które mogą zranić stopy, dlatego najlepiej nie wchodzić do niej bez butów. Zachowaj ostrożność, wchodząc do rzeki. Niski poziom wody nie oznacza, że dno nie będzie śliskie. Możesz poślizgnąć się i skręcić kostkę.

Materiał promocyjny