Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak działają grzejniki konwektorowe?

04.11.2020 12:53 | 0 komentarzy | 537 odsłon | red

Materiał promocyjny

Elektryczne grzejniki konwektorowe to urządzenia stosunkowo niewielkie, lekkie i proste w obsłudze. Najważniejsze jest jednak to, że można je zamontować niemalże w każdym pomieszczeniu, które w błyskawicznym tempie dobrze dogrzeją. Wszystkie te cechy idealnie wpisują się w charakterystykę nowoczesnego i energooszczędnego ogrzewania. Jak działają grzejniki konwektorowe? Gdzie je najlepiej ustawiać? Jakie są ich rodzaje?
0
Jak działają grzejniki konwektorowe?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Grzejniki konwektorowe - co to jest i jak działają?

Grzejniki konwektorowe w odróżnieniu od innych urządzeń grzewczych charakteryzują się inną podstawą pracy. W przypadku grzejnika konwekcyjnego jest to grawitacyjny przepływ powietrza. Urządzenia tego typu mają wkomponowany wewnątrz obudowy wymiennik ciepła, skonstruowany z miedzianych rurek i nałożonych na nie płytek miedzianych albo aluminiowych. Grzejniki konwektorowe wodne wewnątrz obudowy mają wężownicę grzewczą. Powierzchnia wymiany ciepła składa się z ożebrowania, które nie ma kontaktu z obudową. Ich pojemność wodna jest znacznie mniejsza, niż jest to w przypadku grzejników panelowych.

W obu przypadkach rolę osłonową pełni obudowa, która jest także dekoracją. Nie nagrzewa się ona, tak jak to bywa w przypadku tradycyjnych kaloryferów. Zimne powietrze, które napływa od spodu kaloryfera, ogrzewa się w trakcie przepływania przez wymiennik. W górnej części obudowy znajduje się kratka, dzięki której ciepłe powietrza opuszcza grzejnik konwekcyjny. Im silniejszy i mocniejszy jest konwektor, tym silniejszy będzie efekt kominowy, który odpowiedzialny jest za przepływ powietrza. Dodatkowo kaloryfer tego typu można wyposażyć w dodatkowy wentylator, który będzie stanowić wartość dodatnią i zwiększy efektywność działania urządzenia.

Jeśli w kaloryferze znajdzie się wentylator, wtedy obieg powietrza jest najczęściej odwrócony. Co istotne, grzejniki konwekcyjne oddają praktycznie 100 procent ciepła bezpośrednio do powietrza. Dzięki temu pomieszczenie, w którym się znajdują, nagrzewa się szybciej, a wymuszony wentylatorem ruch powietrza, eliminuje niedogrzane strefy wnętrza. Grzejniki konwektorowe wodne mogą latem pełnić także funkcję chłodnej wentylacji.

Grzejnik konwektorowy a konwekcyjny

W różnych sklepach można spotkać różne określenia na te same grzejniki. Najczęściej są to urządzenia konwektorowe i konwekcyjne. Należy tutaj zaznaczyć, że obie nazwy stosowane są naprzemiennie i określają grzejniki, które do działania wykorzystują zjawisko konwekcji. Na rynku spotkać można najczęściej kilka rodzajów tych sprzętów:

  • uwzględniając sposób przepływu powietrza: grawitacyjne, w których powietrze przelatuje w sposób naturalnych oraz wentylatorowe, w których ruch powietrza jest wymuszony,
  • ze względu na rodzaj czynnika grzewczego:
  1. konwektory wodne - charakteryzują się małą pojemnością wody, dlatego też ich układ bardzo szybko reaguje na zmianę temperatury. Zazwyczaj mają niewielki rozmiar i wagę, a przy tym doskonale współpracują z systemami regulacji. Idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie wymagane jest ogrzewanie o określonej godzinie
  2. konwektory elektryczne - wśród nich wyróżnić można modele: ścienne, podłogowe stojące i podłogowe kanałowe. Charakteryzują się stosunkowo niewielkimi rozmiarami i są bardzo proste w obsłudze. Świetnie sprawdzają się do ogrzewania poza sezonem grzewczym, a dodatkowo mogą być wyposażone w termostat oraz zegar programujący czas ich pracy.

Jakie są zalety konwektorów i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Grzejniki konwektorowe są zdecydowanie rozwiązaniem energooszczędnym, a poza tym ich waga jest bardzo niska. Jest to bardzo istotny aspekt, ponieważ można je wieszać na wszelkiego rodzaju ścianach, również tych lekkich. Ponadto bardzo łatwo je dostosować do własnych wymagań. Kaloryfery konwekcyjne wykorzystuje się głównie w systemach grzewczych zamkniętych. Tego typu urządzenia mogą być traktowane jako uzupełnienie ogrzewania podłogowego, ponieważ nie nagrzewa się ono zbyt szybko. Warto więc stosować grzejniki konwektorowe po to, aby zapewnić sobie wysoki komfort cieplny.

Kaloryfery tego rodzaju znajdują swoje zastosowanie także w pomieszczeniach, w których znajdują się duże okna, uniemożliwiające zamontowanie tradycyjnych urządzeń. Grzejniki, które oddają ciepło w procesie konwekcji, nie tylko dostępne są w kompaktowych rozmiarach, ale także sprawdzą się w miejscach, które muszą być ogrzewane w określonych godzinach.

Grzejniki konwektorowe mają także swoje wady. Niestety wiele osób moze narzekać na nierównomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, ponieważ ciepłe powietrze będzie wędrowało w stronę sufitu. Części użytkowników może także doskwierać dyskomfort ze względu na brak wypromieniowania ciepła z osłony grzejnika. Dynamiczny ruch powietrza wiąże się także z unoszeniem kurzu, co może przeszkadzać alergikom, a kształt konstrukcji urządzenia może w niektórych przypadkach utrudniać jego czyszczenie.

Materiał promocyjny