Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Strażnica OSP Libiąż do remontu

28.03.2024 13:00 | 2 komentarze | 1 275 odsłona | Marek Oratowski
W ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków zostanie wyremontowany budynek przy ulicy Floriańskiej, zajmowany przez libiąskich strażaków. W tym tygodniu gmina ogłosiła przetarg.
2
Strażnica OSP Libiąż do remontu
Zadanie obejmie m.in. remont górującej nad okolicą wieży strażnicy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zadanie ma na celu zachowanie niszczejącej substancji zabytkowej obiektu figurującego w Gminnej Ewidencji Zabytków w Libiążu. Strażnica została wybudowana w latach 30. minionego wieku. W szczególności remont dotyczy wieży strażniczej z figurą św. Floriana, stanowiącej charakterystyczny element układu urbanistycznej najstarszej części Libiąża (dzielnica Libiąż Wielki). Z uwagi na stan ścian murowanych wieży strażniczej (murszenie i wykruszanie spoin między cegłami i fragmentów cegieł), konieczna jest renowacja i zabezpieczenie murów celem zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników.

Ponadto wykonana ekspertyza techniczna wykazała nadmierne ugięcie stropu w dwóch pomieszczeniach na parterze obiektu i w tym celu niezbędne jest zamontowanie dwóch ram wzmacniających celem dodatkowego podparcia stropów. Gmina ma na te prace zgodę Małopolskiego Konserwatora Zabytków To znaczy uzgodniony projekt budowlany i brak zastrzeżeń dotyczący prac remontowych.

Wykonawcę robót, czyli zwycięzcę przetargu, poznamy pod koniec kwietnia. Prace mają potrwać do końca października.