Nie masz konta? Zarejestruj się

W środę nowy, 49. numer "Przełomu"

09.12.2020 00:00 red
W środę nowy, 49. numer "Przełomu", a w nim:

WIADOMOŚCI

 

  • Ślub Janiny z Sobieskim coraz bliżej. Co przyniesie ta konsolidacja kopalń?
  • 300 prób samobójczych w powiecie chrzanowskim w 2020 r.
  • BIO kubły idą do sądu i do ekspertyzy
  • Trzebiński wiadukt utknął w procedurah, a obwodnica w powijakach
  • Prezes Wodociągów Chrzanowskich w ogniu pytań
  • Film z Trzebini na festiwalu w Gdańsku
  • Roman Madejski - trybun ludowy został urzędnikiem. Dlaczego?
  • Gazety regionalne i portale, także w Małopolsce, zmieniają właściciela
  • Powikłania kardiologiczne czasem cięższe niż COVID-19
  • 1200 podpisów pod protestem w sprawie przeniesienie przedszkola w Libiążu
  • Miliony na sieć ciepłowniczą Veolii w Trzebini
  • Parking w Dulowej potrzebny, ale nie ma działki
  • Trasa zwiedzania zamku Tenczyn ma być dłuższa
  • W sprawie budowy ronda w Alwerni pierwsze koty z płoty
  • Krzeszowicki GOPS już w nowej siedzibie

 


DO POCZYTANIA

To jest moja historia, ale mogła być twoja
(...)"W nocy z wtorku na środę leżę na brzuchu, po czym budzi mnie metafizyczne uczucie – powiew śmierci. Chcę krzyknąć: pomocy", ale nie jestem w stanie wydobyć głosu – panika. W nosie wąsy tlenowe, na rękach ciśnieniomierz, pulsoksymetr. Spokojnie, przekręć się na plecy. Jest, leżę! Mogę nabrać powietrza – żyję! Następna noc, ok. 3.00 rano, przebudziłam się. Odwracam głowę – parawan. Umysł wypiera myśli – umiera, czy umarła? Jestem głęboko wierzącą katoliczką, ale nie umiałam się w tym momencie modlić. (...)" - to fragment bardzo osobistej relacji Bożeny Paprot z oddziału COVID-owego w chrzanowskim szpitalu. Warto przeczytać całą.

Wraca moda na rodzenie dzieci w domu
Z powodu szalejącej pandemii koronawirusa przyszłe mamy decyzję o wyjeździe do szpitala do porodu odkładają do ostatniej chwili. Wiele z nich coraz częściej rozważa możliwość urodzenia dziecka w domu. Jak to jest z tym rodzeniem?

W poszukiwaniu nieoczywistych miejsc
Niewiele jest osób, które w niedzielę bladym świtem zrywają się z łóżka i z radością pędzą w świat. Chyba, że to poszukiwacze kadrów. PRZEŁOMowych Kadrów. Razem z nimi byliśmy na plenerze nad jaworznicką Tarką.

Świadkowie przysięgają na Biblię
Stwierdzenie nieważności małzeństwa kościelnego jest znacznie trudniej uzyskac, niż rozwód cywilny. O tym, jak przebiega proces w takich sprawach opowiada Paweł Banduła, prowadzący od kilku miesięcy w Chrzanowie kancelarię specjalizującą się w prawie kanonicznym.

Azyl Figusia intryguje przechodniów
Kazimierz Tylicki z Chrzanowa postawił przy swoim bloku przy ul. Orkana w Chrzanowie nietypową instalację m. in. z opon, starych rur i części rowerowych. Cieszy zwłaszcza dzieci podpowiadające mu, jakie jeszcze wstawić do ogródka nowe elementy.

Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie
Borne Sulinowo to niewielkie miasteczko, które od wielu lat związane jest z wojskiem. W latach trzydziestych XX w. powstała tam założona przez Niemców baza wojskowa oraz poligon, jak również miasteczko militarne na potrzeby Wehrmachtu. Jak jest w Borny dziś? Z apratem odwiedził je Łukasz Głuch.

 

PORADY
PRZEŁOMowe Ogrody - Zielistka dobrze rośnie w cieniu
Sposoby na przemoczone buty
Jak skutecznie wybielić firanki

 

SPORT
Puchar Polski, czyli gra o trofeum, frajdę i pieniądze
Czekają na rywala w futsalowej elicie
Droga do mistrzostw Polski prowadzi przez Chrzanów
Czwarta wygrana I-ligowców MTS Chrzanów
Zwycięzca Crossu św. Mikołaja w Chrzanowie chwalił ciekawą trasę
Dwa medale mistrzostw Polski dla Akademii Bokserskiej w Libiążu
Piłkarz ręczny PMOS w Chrzanów powołany do kadry narodowej juniorów

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 49 (1475)
  • Data wydania: 09.12.20

Kup e-gazetę!