Nie masz konta? Zarejestruj się

Była Rogalska, będzie Maserak

13.10.2010 00:00
XXI wiek, a oni nie oglądają się za komputerem, piwem czy dyskoteką. Wolą pomagać. Może dziwne, ale prawdziwe. Koło Wolontariatu w Powiatowym Zespole nr 8 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Chełmku liczy ok. 20 osób.

XXI wiek, a oni nie oglądają się za komputerem, piwem czy dyskoteką. Wolą pomagać. Może dziwne, ale prawdziwe. Koło Wolontariatu w Powiatowym Zespole nr 8 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Chełmku liczy ok. 20 osób. Prowadzi je Sylwia Sajak, nauczycielka wychowania do życia w rodzinie. Pod jej okiem młodzi ludzie przygotowują się do kolejnej akcji: zbiórki pieniędzy na rzecz chorej na raka Paulinki.

- Nie jestem polonistką czy nauczycielem matematyki. Piątki nie mogę nikomu wstawić czy obiecać. Uczę wychowania do życia w rodzinie, więc tym bardziej mnie dziwi, że młodzież poświęca popołudnia, soboty czy niedziele, by działać na rzecz innych - cieszy się Sajak.

Rekordowa zbiórka
Koło Wolontariatu w chełmeckiej ósemce zaczęło działać w październiku 2004 roku. Zrzeszeni w nim młodzi ludzie współpracują m.in. z Fundacją im. Brata Alberta, pomagają w opiece nad podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Bobrku, zbierają żywność dla potrzebujących i organizują akcje charytatywne. Ostatnią przygotowali, z udziałem Marzeny Rogalskiej, z myślą o Igorku Bartoszu, 4,5-latku z Oświęcimia walczącym z nowotworem. Zebrali przeszło 13 tysięcy złotych. W połowie ubiegłego tygodnia odebrali medal i dyplom ufundowany przez rodziców Igorka.

Igorek wyzdrowiał
- Praca, poświęcony czas, wysiłek. To wszystko przyniosło efekty. Nie zawsze tak jest - mówi Klaudia Czardyban, trzecioklasistka związana z kołem od początku swojej obecności w PZ nr 8. Wygrana Igorka z chorobą ogromną satysfakcję dała też rówieśniczce Klaudii, Małgorzacie Chylaszek.

A gdy nie ma podziękowań, dziękującego uśmiechu...
- Nie jestem święta, ale pomoc innym coś dla mnie znaczy - mówi 16-letnia Patrycja Zając z drugiej klasy.
- To przyjemność dzielić się z kimś czymś co mam, a czego temu komuś brakuje - dorzuca 18-letnia Paulina Jamruz, która w kole jest już trzeci rok.

- Jeszcze nigdy nie usłyszałam przykrych słów. Zawsze wszyscy są wdzięczni. To zachęca do dalszej pracy - dodaje Justyna Gworek z trzeciej klasy liceum w PZ nr 8.

Justyna Matusiak z drugiej klasy LO jest jednak przekonana, że nawet gdyby usłyszała złe słowo, nie zraziłaby się do dalszej pracy na rzecz innych.

Przyjedzie Rafał Maserak
Sylwia Sajak przyznaje, że już powoli wraz z młodzieżą przygotowuje się do akcji Szlachetna Paczka, czyli pomocy potrzebującym przed świętami Bożego Narodzenia. - Działamy wspólnie z liceum Konarskiego w Oświęcimiu - mówi Sajak.

Wcześniej czeka ich jednak zbiórka charytatywna na rzecz Paulinki Konecznej z Chełmka, 12-latki walczącej z nowotworem. Będzie to festiwal tańca, który poprowadzi Rafał Maserak, mistrz znany z programu TVN - ,,Taniec z gwiazdami”. Skąd Maserak w Chełmku?

- Koleżanka, Bernadeta Sędrak-Legut, znalazła telefon do niego w internecie. Próbowała się skontaktować, ale bezskutecznie. Kolejnego dnia spróbowałam ja. Udało się. Nie powiedział „nie”. Prosił jedynie o kilka dni, by przedyskutować sprawę ze swoją agentką. Dwa dni później powiedział „tak” - opowiada Sajak.
Tadeusz Jachnicki

Na zdjęciu: Klaudia Czardyban, Małgorzata Chylaszek, Patrycja Zając, Paulina Jamruz, Justyna Gworek, Justyna Matusiak oraz Sylwia Sajak (w tle), czyli opiekunka i członkinie Koła Wolontariatu w PZ nr 8 w Chełmku

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 41 (960)
  • Data wydania: 13.10.10

Kup e-gazetę!