Nie masz konta? Zarejestruj się

Co się wydarzyło 10 lat temu

05.05.2010 00:00
Pisaliśmy w „Przełomie” nr 18 (424) z 2 maja 2000 r.
Pisaliśmy w „Przełomie” nr 18 (424) z 2 maja 2000 r.








W trzebińskim zakładzie firmy Unilever Polska SA, rozpoczęła się restrukturyzacja. I nie oznaczało to nic innego, jak zwolnienia pracowników. Na koniec maja osiemnastu otrzyma wypowiedzenia. Głośno mówi się o likwidacji tej placówki.
I stało się. Dawne zakłady tłuszczowe to już w Trzebini przeszłość.

Pięć elektrowni z Polski Południowej (Siersza, Jaworzno III, Łaziska, Halemba, Łagisze) utworzyło Południowy Koncern Energetyczny, produkujący 17 procent krajowej energii. Na jego czele stanął dyrektor elektrowni jaworznickiej, Jan Kurp. Wszystkie elektrownie mają zostać sprywatyzowane do końca 2002 roku.
PKE SA to dzisiaj prężny, liczący się podmiot gospodarczy. W ciągu 10 lat rozwinął skrzydła, a elektrownia „Siersza” w jego strukturach ma się dobrze.

Wybrano miss ziemi chrzanowskiej 2000. Koronę założyła 19-letnia Iwona Książek z Libiąża. Miss ziemi chrzanowskiej nastolatek została Katarzyna Koźmin. Od 1998 roku chrzanowski konkurs odbywał się w ramach konkursu Miss Polski, formowanego przez Missland przy współpracy chrzanowskiego MOKSiR-u i wydawało się, że się będzie rozwijał.
Od kilku lat nie ma jednak kto zorganizować takiej imprezy na ziemi chrzanowskiej.

Zarząd Miasta Trzebini powierzył sezonową opiekę nad Balatonem w 2000 r. MGOKSiR-owi. Jego kierownictwo obiecuje, że latem imprez nad akwenem nie zabraknie.
I tak przechodzi ten Balaton na lato z rąk do rąk. Ostatnio przyklejono go do Usług Komunalnych. Znów na przetrwanie. Usługi żadnych imprez nie obiecały.

Przewodniczący komisji budżetu i finansów chrzanowskiej rady miejskiej, Bogdan Kosowski, oświadczył publicznie na sesji, że burmistrz Chrzanowa nie udostępnił mu protokołu z kontroli RIO i że utrudnia mu to sprawowanie mandatu.
Trudne to były czasy, jeśli chodzi o dostęp do informacji w chrzanowskim magistracie. Jak się okazuje, mieli z tym problem nie tylko dziennikarze, ale i wysocy rangą radni. Na przykład Bogdan Kosowski, który w dziesiątą rocznicę swoich problemów zapragnął kandydować na stanowisko burmistrza i sam je udostępniać.

Spółka z o.o. ZGOK - przyszły administrator składowiska odpadów w Balinie, prowadzi szeroką działalność edukacyjną związaną z gospodarką odpadami m.in. na łamach „Przełomu”. To skutek protestów społecznych związanych z balińską inwestycją.
10 lat temu do edukacji ekologicznej zabrano się zbyt późno. Procedury związane z budową były już mocno zaawansowane. Zastanawiające jest, dlaczego z okazji tematu ,,spalarnia” nikt nie wyciągnął żadnych wniosków z poprzedniej sytuacji, a o edukacji znów przypomniano sobie w obliczu protestów społecznych.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 18 (937)
  • Data wydania: 05.05.10

Kup e-gazetę!