Nie masz konta? Zarejestruj się

Straż graniczna wyczulona na kontrolowanie dzieci

07.04.2010 00:00
Stanisław Ciołczyk z Trzebini zamierza zabrać 4-letnią córeczkę i 10-letniego synka na wycieczkę do Czech. W przypadku kontroli granicznej wystarczy, że pokaże dowód osobisty. - Jakimi natomiast dokumentami muszą się legitymować moje dzieci, chcąc ze mną podróżować po Unii Europejskiej? - pyta pan Stanisław.

Stanisław Ciołczyk z Trzebini zamierza zabrać 4-letnią córeczkę i 10-letniego synka na wycieczkę do Czech. W przypadku kontroli granicznej wystarczy, że pokaże dowód osobisty. - Jakimi natomiast dokumentami muszą się legitymować moje dzieci, chcąc ze mną podróżować po Unii Europejskiej? - pyta pan Stanisław.

- Skończyło się wpisywanie danych dzieci do paszportów rodziców - przypomina major Marek Jarosiński, rzecznik komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Nieraz rodzice błagają o pomoc
Obecnie dowód osobisty lub paszport dla dziecka można wyrobić właściwie zaraz po jego urodzeniu. Major Jarosiński podkreśla, że każda osoba, bez względu na wiek, powinna obowiązkowo mieć przy sobie jeden z tych dokumentów, jeśli przekracza granice na obszarze Unii Europejskiej. Mówi, że często odbiera telefony od rodziców dzieci w wieku szkolnym, które chciałyby pojechać za granicę na wycieczkę, zawody sportowe albo imprezę kulturalną, a okazuje się, że nie mogą, bo nie mają wyrobionego żadnego dokumentu tożsamości.

- W podobnych sytuacjach rodzice nieraz błagają mnie o pomoc. Nie mogę jednak nic zrobić - przyznaje Marek Jarosiński.

Dokument to nie biurokratyczne utrudnienie
Rzecznik komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu twierdzi, że służby wszystkich państw są wyczulone na kontrole dzieci właśnie pod kątem sprawdzania ich uprawnień do przekraczania granic.

- Chodzi o skuteczne przeciwdziałanie porwaniom dzieci, a w efekcie zmuszaniu ich do niewolniczej pracy, a nawet nierządu - mówi. - Posiadanie przez dziecko własnego dokumentu tożsamości to nie biurokratyczne utrudnienie, lecz oczywisty warunek jego wyjazdu poza granice ojczystego kraju - stwierdza Jarosiński.

Dowód dla dziecka: na 5 lat i za darmo
Beata Nadzieja-Szpila, kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego w Alwerni, wyjaśnia, że pracownik USC sporządza akt urodzenia noworodka. Następnie informacja o narodzinach trafia do referatu ewidencji ludności. Dziecko jest meldowane tam, gdzie na stałe mieszka jego matka. Około miesiąca czeka się na numer PESEL, nadawany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rodzice, którzy chcą wyrobić dowód osobisty dziecku do lat 13, razem składają wniosek w urzędzie gminy. Dołączają dwa zdjęcia i skrócony odpis aktu urodzenia, wydawany za darmo przez właściwy urząd stanu cywilnego. Gdy dziecko ukończy 5 lat, musi być przy składaniu wniosku. Do 18. roku życia dowód jest ważny przez 5 lat. Aktualnie nie ma żadnej opłaty za jego wyrobienie.

Paszport po urodzeniu: na rok i za 30 zł
Paweł Ostrzywilk z wydziału komunikacji i paszportów chrzanowskiego starostwa mówi, że wyrobienie paszportu dla osoby do 13. roku życia kosztuje 30 zł (później 140 zł). Muszą być obecni rodzice. Przynoszą odpis aktu urodzenia i dwa zdjęcia dziecka. Czas oczekiwania na paszport - około miesiąca. Termin ważności: dla osoby do 5 lat - na rok czasu, dla osoby między 5. a 13. rokiem życia - na 5 lat, dla osoby powyżej 13. roku życia - na 10 lat.
Łukasz Dulowski

Czym grozi podróż po krajach UE bez dokumentu tożsamości
Major Marek Jarosiński, rzecznik komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu:

- Decydują okoliczności sprawy i organy poszczególnych państw. Na ogół kończy się na upomnieniu, ale dolegliwe jest już samo ustalanie danych osobowych za granicą. To wymaga kilkudziesięciu minut lub kilku godzin. Szukanie tłumacza i wysyłanie faksów do Polski nieraz trochę trwa. W szczególnie poważnych przypadkach można się spodziewać kary grzywny.

Na zdjęciu: Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu kontrolują kierowców Fot. Marek Jarosiński

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 14 (933)
  • Data wydania: 07.04.10

Kup e-gazetę!