Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie chcą oszczędzać

20.05.2009 00:00
W urzędach gmin nieustannie słyszymy o oszczędnościach, o poszukiwaniu pieniędzy. Tymczasem gdy te leżą na ulicy, samorządowcy i urzędnicy nie kwapią się, by po nie sięgnąć.

W urzędach gmin nieustannie słyszymy o oszczędnościach, o poszukiwaniu pieniędzy. Tymczasem gdy te leżą na ulicy, samorządowcy i urzędnicy nie kwapią się, by po nie sięgnąć.

Z doświadczeń Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wynika, że organizowanie przetargów przez internet to czysty zysk. Krakowscy urzędnicy od lat korzystają z takiej możliwości. Przekonują, że wirtualna licytacja pozwala zaoszczędzić nawet 20 procent kosztów.

- Tyle mogą zyskać na każdym przetargu gminy czy instytucje publiczne - zapewniają w urzędzie wojewódzkim. Ostatnio zamawiali tą drogą sprzęt komputerowy. Udało się uzyskać cenę o 17 procent niższą od wyjściowej. W najbliższym czasie licytowane będą prace remontowe pomieszczeń urzędu. Urząd wojewódzki aukcje internetowe stosuje od paru lat.

Zamiast zwykłego przetargu można zastosować system identyczny z aukcją internetową. Bezpłatną platformę udostępnia Urząd Zamówień Publicznych a licytować można wszystko - od zakupu papieru do drukarek aż po budowę mostu.

Wojewoda zachęca małopolskich samorządowców do stosowania tej formy zamówień publicznych. Czy są zainteresowani? Sprawdziliśmy. Zapytaliśmy w kilku urzędach gminnych. Żaden z nich nigdy nie organizował przetargów za pośrednictwem internetu i nie zamierza tego czynić.

Pierwszy telefon wykonaliśmy do rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Trzebini.
- Elektroniczne przetargi opłaca się organizować jedynie w przypadku dużych przedsięwzięć - przekonuje Robert Siwek. Warto wspomnieć, że ostatnio gmina ogłosiła przetarg na przebudowę Rynku. Nie miał nic wspólnego z elektroniczną aukcją. Zwyciężyła firma, która chce przebudować centrum za prawie 18 mln złotych.

W Chrzanowe Ewelina Głogowska z biura ds. zamówień publicznych odpowiedziała podobnie.
- Nie mamy zamówień publicznych, które kwalifikowałyby się do podobnej aukcji - stwierdziła.

W Chełmku burmistrz Andrzej Saternus mówi otwarcie:
- Nie korzystamy z tego typu formy. Będziemy, jeśli ustawodawca coś zmieni w przepisach - mówi, jakby nie wiedział, że istnieje możliwość organizowania przetargów w internecie.
Tadeusz Jachnicki

Fotomontaż: Tadeusz Jachnicki

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 20 (888)
  • Data wydania: 20.05.09

Kup e-gazetę!