Nie masz konta? Zarejestruj się

Większość woli szambo

04.02.2009 00:00
Po ukończeniu inwestycji z Funduszu Spójności do kanalizacji można będzie podłączyć 6.300 gospodarstw. Tymczasem taką chęć wyraziło jak dotąd tylko 1.848 właścicieli nieruchomości.

Po ukończeniu inwestycji z Funduszu Spójności do kanalizacji można będzie podłączyć 6.300 gospodarstw. Tymczasem taką chęć wyraziło jak dotąd tylko 1.848 właścicieli nieruchomości.

Podłączenie do budowanej w trzech gminach kanalizacji (Chrzanów, Libiąż, Trzebinia) kosztuje średnio 200-300 zł. A mimo tego większość mieszkańców woli swoje szambo.

- Trudno czasem ludzi zrozumieć. Opłaty za wywóz nieczystości ciekłych stale rosną, natomiast stawki za odbiór ścieków będą malały. Tym szybciej, im więcej osób podłączy się do kanalizacji - tłumaczy Jerzy Chrząszcz, wiceprezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie.

Co się jednak dziwić mieszkańcom, skoro nie chcą się także podłączać przedsiębiorcy. Oto na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Trzebinia gmina wybudowała ponad kilometr nowej sieci kanalizacyjnej. Inwestycja kosztowała 562.000 zł i wykonano ją, realizując wnioski składane przez właścicieli funkcjonujących tam firm.

Jak wynika z danych RPWiK, do dzisiaj, czyli po prawie roku (bo kanalizację oddano tam do użytku w marcu 2008 r.), nie podłączył się do niej prawie żaden z wnioskujących przedsiębiorców. Cóż, pozwala na to miejscowy Regulamin utrzymania czystości i porządku, gdyż daje dwa lata czasu właścicielom nieruchomości na wybudowanie przyłącza.

Gmina Chrzanów taka litościwa już nie jest i na podłączenie się do nowej kanalizacji daje tylko sześć miesięcy.

W roku 2007, do sieci kanalizacyjnej, funkcjonującej na terenie trzech miast: Chrzanowa, Libiąża i Trzebini, było podłączonych 4.313 obiektów. Najwięcej domów jednorodzinnych, ale także bloków mieszkalnych oraz przedsiębiorstw. W roku 2010 ta liczba mogłaby się podwoić, ale czy tak się stanie?

- My nikogo do podłączenia się zmusić nie możemy. Zachęcamy tylko niskimi opłatami. Przykładowo, nie ma u nas żadnej opłaty przyłączeniowej, jak to praktykują inni - mówi wiceprezes Chrząszcz.

- Nie odbierzemy żadnego budynku, którego nie podłączono do istniejącej kanalizacji - twierdzi Grzegorz Ryś, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

- Regulamin utrzymania czystości i porządku w naszej gminie reguluje tę sprawę jednoznacznie. Z chwilą uruchomienia nowej sieci kanalizacyjnej właściciel nieruchomości położonej w jej zasięgu ma pół roku czasu na przyłączenie się. Chyba że okaże się to zbyt kosztowne. Wtedy wymagamy odpowiedniego zaświadczenia od RPWiK - informuje Danuta Grzesiak, naczelnik wydziału ochrony środowiska w chrzanowskim magistracie.

Obecnie najwięcej chętnych do zasypania szamba i skorzystania z sieci kanalizacyjnej jest w gminie Trzebinia - 1.330 (Dulowa, Karniowice, Młoszowa, Myślachowice, Siersza, Trzebinia)). W gminie Chrzanów zgłosiło się 378 właścicieli nieruchomości (Balin, Luszowice, Płaza i os. Borowiec). Natomiast w gminie Libiąż - 140.
(BHK)

Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie Chrzanów
Właściciele nieruchomości zapewniają na ich terenie utrzymanie czystości i porządku poprzez m.in.: „przyłączenie niezwłoczne do istniejącej sieci kanalizacyjnej” lub „przyłączenie nieruchomości do nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej w terminie do 6 miesięcy od dnia oddania jej do eksploatacji”.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 5 (873)
  • Data wydania: 04.02.09

Kup e-gazetę!