Nie masz konta? Zarejestruj się

Pod ziemią poszukają komnat

28.01.2009 00:00
Trzebińscy radni chcą zjechać na dół kopalni Zakładów Górniczych Trzebionka, żeby ocenić, czy po jej likwidacji mogłoby tam powstać muzeum.

Trzebińscy radni chcą zjechać na dół kopalni Zakładów Górniczych Trzebionka, żeby ocenić, czy po jej likwidacji mogłoby tam powstać muzeum.

Z inicjatywą wyszedł Franciszek Wołoch, podczas spotkania radnych z komisji edukacji kultury i sportu.

- Nie możemy dopuścić do tego, co stało się w przypadku likwidacji kopalni Siersza. Tam były wspaniałe warunki do stworzenia muzeum górnictwa, ale zostały zaprzepaszczone. Co chwilę gdzieś słyszę o Trzebini jako gminie górniczej. Przemysłu już praktycznie nie ma, ale jest szansa, by chociaż część historii regionu uratować. Dlatego chcę zjechać na dół „Trzebionki” i zobaczyć, czy można coś tam zrobić. Tam mogą być wspaniałe komnaty - mówił radny Wołoch.

W podobnym tonie wypowiadał się też radny Andrzej Pypno.

- Jeżeli jest tylko szansa na uratowanie bogatej historii przemysłu, to musimy o to zadbać.

Ostatecznie wystosowano wniosek o umożliwienie zjazdu do kopalni. Pismo trafi teraz do burmistrza.

- Zdajemy sobie sprawę, że wszystko zależy od woli prezesa ZG Trzebionka - zauważył Andrzej Pypno.

KOMENTARZ
Wola wolą, ale kto zapłaci za wentylację i odpompowywanie wody po zamknięciu kopalni? Może wcześniej warto było spytać prezesa Jana Pisulę, ile taka przyjemność kosztuje, a potem snuć wizje i oglądać. Bo są tacy co pamiętają, że jednym ze światłych pomysłów radnego Franciszka Wołocha było kiedyś zagospodarowanie cechowni KWK Siersza. W budynku miało powstać lodowisko albo amifiteatr umożliwiający organizowanie spektakli operowych. I jakoś nie znalazł się chętny, aby te fantasmagorie sfinansować. Liczba zaś oglądaczy obiektu ze złodziejami włącznie przerosła najśmielszą wyobraźnię.
Michał Koryczan

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 4 (872)
  • Data wydania: 28.01.09

Kup e-gazetę!