Nie masz konta? Zarejestruj się

Bloki spółdzielcze będą bezpieczniejsze

21.01.2009 00:00
Kilkanaście budynków powyżej dziewięciu kondygnacji zostanie wyposażonych w nawodnione piony przeciwpożarowe. Chrzanowska spółdzielnia mieszkaniowa wyda na to 1,5 mln zł.

Kilkanaście budynków powyżej dziewięciu kondygnacji zostanie wyposażonych w nawodnione piony przeciwpożarowe. Chrzanowska spółdzielnia mieszkaniowa wyda na to 1,5 mln zł.

W ubiegłym roku strażacy z PSP w Chrzanowie przeprowadzili kontrolę budynków należących do spółdzielni mieszkaniowej.
Teraz trwa realizacja wniosków pokontrolnych.

Namalują koperty, ustawią tablice
- Nakazano nam wyposażenie do końca 2009 roku kilkunastu wysokich budynków w nawodnione piony przeciwpożarowe. Koszt tych prac to około półtora miliona złotych. Nasze odwołanie od tej decyzji zostało jednak uwzględnione. Na wykonanie nawodnionych pionów mamy pięć lat. W tym czasie miesięczny fundusz remontowy w wysokich budynkach będzie wyższy z tego powodu o około 60 groszy od metra kwadratowego – informuje Aleksander Biegacz, prezes PSM.

Wysokie budynki będą też do końca tego roku wyposażone w urządzenia oddymiające klatki schodowe. To około 25 tysięcy złotych na klatkę. Spółdzielnia zleciła też opracowanie organizacji ruchu w rejonie budynków. Chodzi m.in. o namalowanie kopert i wykonanie tablic informacyjnych, przypominających o konieczności zapewnienia dojazdu pojazdom straży pożarnej.

Nie gromadzić paliwa
- Strażacy zwrócili też uwagę na brak klamek w niektórych oknach na klatkach schodowych. Już je uzupełniliśmy. Przed blokiem przy ulicy Wodzińskiej 10 wycięliśmy żywopłot, by ułatwić dojazd do budynku. W blokach przy ulicy Jordana i Brzeziny wystąpiliśmy do najemców, by nie zamykali na klucz przedsionków, bo w ten sposób utrudniają ewakuację z bloku. Ciągle przypominamy też mieszkańcom, by nie gromadzili w piwnicach czy na strychach starych mebli lub paliwa – dodaje prezes Biegacz.

Usunięcie niektórych usterek będzie kosztowne i kłopotliwe. Tak jest m.in. w przypadku najemców z bloku przy ulicy Jabłoniowej. Strażakom nie spodobała się zabudowa korytarza i montaż pełnych, drewnianych drzwi. Mieszkańcy muszą wymienić drzwi na standardowe, płytowe, szerokości minimum 80 cm, otwierane do środka przedsionka i wyposażone w jeden zamek, bez wzmocnień antywłamaniowych.

W ubiegłym roku ogień strawił część należącego do PSM pawilonu handlowego przy ul. Wyszyńskiego. Jak się dowiedzieliśmy, budynek zostanie najprawdopodobniej odbudowany. PSM czeka na decyzję ubezpieczyciela o odszkodowaniu za poniesione straty.

Trudniej ze wspólnotami
W PSP w Chrzanowie twierdzą, że profilaktyka przeciwpożarowa odgrywa ważną rolę, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych. Jakie są najczęstsze „grzechy” najemców i zarządców?

- Instalacje suchych pionów są systematycznie dewastowane. Nie zawsze jest też właściwy dostęp do włazów na dach. Do tego trzeba dodać parkowanie w pobliżu hydrantów lub wręcz na podziemnych hydrantach. Brakuje w widocznym miejscu instrukcji przeciwpożarowych – wylicza starszy kapitan Piotr Filipek, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Chrzanowie.

Z jego doświadczenia wynika, że zarządcy budynków starają się z reguły dostosować do przepisów przecipożarowych.

- Trochę gorzej wymóc zachowania zgodne z prawem we wspólnotach mieszkaniowych. Ostatnio spotkałem się z przypadkiem nielegalnej zabudowy instalacji gazowej – dodaje kapitan Filipek.

Twierdzi, że po dwóch dużych pożarach, jakie miały miejsce ostatnio w Chrzanowie, do mieszkańców łatwiej trafiają napomnienia strażaków.
Marek Oratowski

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 3 (871)
  • Data wydania: 21.01.09

Kup e-gazetę!