Nie masz konta? Zarejestruj się

Przebili się!

26.11.2008 00:00
Janina będzie eksploatować węgiel z głębszych pokładów. Budowa chodnika podstawowego na poziomie 500 metrów pod ziemią zakończyła się w ubiegłym tygodniu. Od grudnia kopalnia rusza z kolejnymi robotami i schodzi jeszcze niżej, aby w 2012 roku „dobrać się” do bardzo zasobnego pokładu 207.

Janina będzie eksploatować węgiel z głębszych pokładów. Budowa chodnika podstawowego na poziomie 500 metrów pod ziemią zakończyła się w ubiegłym tygodniu. Od grudnia kopalnia rusza z kolejnymi robotami i schodzi jeszcze niżej, aby w 2012 roku „dobrać się” do bardzo zasobnego pokładu 207.

- Udostępnienie nowego poziomu wydobywczego, co zrobiliśmy na Janinie, to precedens w skali kraju. Teraz w górnictwie oszczędza się i nie buduje nowych poziomów – mówi z satysfakcją dyrektor ds. technicznych ZG Janina w Libiążu Witold Kasperkiewicz.

Faktem jest jednak, że Janina nie bardzo miała wyjście, by przed tym precedensem uciec, bo - jak przyznaje sam dyrektor - to było „być, albo nie być” libiąskiej kopalni.

- Przebiliśmy się w piątek, 21 listopada, kończąc w ten sposób budowę dwukilometrowego chodnika podstawowego na głębokości 500
metrów, który zamknie obieg wentylacyjny na nowo powstałym poziomie. To otwiera nam drogę do wydobycia węgla z pokładu 203 o zasobności 12 mln ton. Jego eksploatacja może potrwać około 10 lat - przytacza dane Bogdan Łapuszek, główny inżynier inwestycji i przygotowania produkcji ZG Janina. - Teraz można przystąpić do przygotowania do eksploatacji pierwszej spośród sześciu ścian. Planuje się ją uruchomić w pierwszym kwartale 2010 roku - zapowiada. - Wydobycie będzie prowadzone poniżej eksploatowanych wcześniej pokładów 116, 118, 201, a więc wiemy, co nas czeka. Znamy tektonikę tamtego terenu, w związku z czym nie czekają nas żadne, przykre, geologiczne niespodzianki – podkreśla Kasperkiewicz.

Wykopanie dwukilometrowego chodnika podstawowego, rozpoczęte w styczniu tego roku, kosztowało ok. 19 mln zł. Janina jest płytką kopalnią. Obecnie prace wydobywcze prowadzi się w niej na głębokości 300-350 metrów. Dopiero ostatnia inwestycja -wykonanie chodnika na poziomie 500 metrów - umożliwi eksploatację węgla z niżej położonych pokładów. To zrówna Janinę – pod względem głębokości wydobycia - z takimi kopalniami, jak Sobieski, Piast czy Ziemowit (śląskie kopalnie wydobywają węgiel z jeszcze głębszych pokładów).

Od grudnia Janina rusza z pracami mającymi na celu zejście jeszcze niżej, do bardzo zasobnego pokładu 207. Najpłytsze jego złoża znajdują się na głębokości ok. 600 metrów. Docelowo wydobycie z tego pokładu będzie prowadzone na głębokości 800 metrów pod ziemią.

Dyrekcja kopalni szacuje, że pierwsze partie węgla, pochodzące z pokładu 207, wyjadą na powierzchnię w 2012 roku.

Grażyna Kaim

Na zdjęciu: Górnicy jednej z czterech brygad przodkowych, biorący udział w zbiciu chodnika odstawowego, udostępniającego pokład 203. Od lewej: Stanisław Pająk, Marek Glanowski, Adam Kałuża, Ryszard Ładocha, Sławomir Waligóra i Sławomir Guguła.

WYDOBYCIE W ZG JANINA
Dotychczasowe i planowane wydobycie węgla w ZG Janina (dane dotyczą wydobycia węgla handlowego):
2007 – 1,7 mln ton
2008 – 2,2 mln ton
2009 – 2,3 mln ton
2010 – 2,5-2,6 mln ton (wydobycie docelowe, będące na poziomie zdolności produkcyjnych ZG Janina)

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 48 (864)
  • Data wydania: 26.11.08

Kup e-gazetę!