Nie masz konta? Zarejestruj się

Bez kwalifikacji trudno o pracę

04.06.2008 00:00
Bezrobocie w naszym powiecie stopniowo maleje. Przybywa jednak osób długotrwale pozostających bez pracy – mówi Barbara Kamysz, p.o. kierownika krzeszowickiej filii Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego.

Bezrobocie w naszym powiecie stopniowo maleje. Przybywa jednak osób długotrwale pozostających bez pracy – mówi Barbara Kamysz, p.o. kierownika krzeszowickiej filii Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego.

Z Krzeszowic zarejestrowanych jest 951 osób. Większość posiada wykształcenie zawodowe.

- Wśród 17 gmin powiatu Krzeszowice pod tym względem są na drugim miejscu, zaraz po Skawinie. Problem ze znalezieniem zatrudnienia mają bezrobotni bez średniego wykształcenia i kwalifikacji zawodowych – dodaje kierownik.

W ubiegłym roku za pośrednictwem urzędu pracy 705 osób z gminy Krzeszowice znalazło zatrudnienie.

Dla czterdziestolatków
- Pracodawcy potrzebują dziś ludzi posiadających praktyczne umiejętności, a nie takich, których trzeba wszystkiego od początku uczyć – stwierdził radny Wacław Gregorczyk.

- Dlatego młodzi ludzie po szkole kierowani są na różnego rodzaju szkolenia i staże. Po roku pracodawca jest w stanie stwierdzić, czy dana osoba nadaje się do pracy, czy nie – odparła Barbara Kamysz.

Podkreśliła, że ofert pracy jest coraz więcej. Dla osób po czterdziestce, którym kiedyś bardzo trudno było znaleźć zatrudnienie, prowadzone są specjalne programy aktywizacji.

- Trwa to trochę dłużej, niż u osób młodych, bo nie wszystkie z nich naprawdę są chętne do pracy. Nieraz trudno je przekonać do zmiany kwalifikacji czy powrotu do zawodu. A w końcu są to osoby będące jeszcze w kwiecie wieku – podkreśla kierownik.

Wydłużyć staże
W ciągu czterech ostatnich miesięcy zorganizowano staże dla 65 osób z Krzeszowic, 9 bezrobotnych z gminy zatrudniono w ramach prac interwencyjnych.

- Pracodawcy oczekują od młodych ludzi wieloletniego doświadczenia. W ofertach pojawiają się wymagania dwu, a nawet trzyletniego stażu. Chętnie zatrudniłbym stażystów na dłużej, niż rok, ale nie mogę – stwierdził burmistrz Czesław Bartl.

- Niestety, to jest przepis ustawodawcy. Jednak z roku na rok liczba współpracujących z nami pracodawców stale rośnie – mówi kierowniczka.
(EA)

Na zdjęciu: Barbara Kamysz, p.o. kierownika krzeszowickiej filii Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego

***********
W grudniu 2007 r. z gminy Krzeszowice zarejestrowanych było 1.068 osób. W kwietniu 2008 r. ich liczba spadła do 951. Wśród nich są m.in: 183 osoby do 25. roku życia, 550 osób długotrwale bezrobotnych, 217 powyżej 50. roku życia, 299 bez kwalifikacji
zawodowych, 543 bez wykształcenia średniego.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 23 (839)
  • Data wydania: 04.06.08

Kup e-gazetę!