Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie wyrzucaj, oddaj

16.04.2008 00:00
Gdzie zostawić starą lodówkę czy zepsuty komputer? Na pewno nie na strychu.

Gdzie zostawić starą lodówkę czy zepsuty komputer? Na pewno nie na strychu.

Chcesz się pozbyć starego telewizora, pralki, czy suszarki do włosów? Na próżno będziesz szukać w swojej miejscowości punktu, gdzie możesz je zostawić bezpłatnie. Wezmą je natomiast firmy odbierające śmieci od mieszkańców. Cena ich wywozu jest wliczona w koszty.

Ponad 40 proc. naszych czytelników deklaruje w sondzie internetowej „Przełomu”, że zużyte sprzęty AGD i RTV gromadzi na strychach lub w piwnicach. Niecałe 25 proc. zostawia je przy osiedlowym kontenerze, a ponad 9 proc. po prostu wyrzuca na dzikie wysypisko. Te wyniki mówią same za siebie. Po prostu nie wiemy, co powinniśmy zrobić ze starą lodówką, pralką, czy zepsutym komputerem. Tymczasem mamy prawo oddać je do sklepu przy zakupie ich nowych odpowiedników (telewizora nie można zamienić na radioodbiornik).

Informację na temat punktów odbioru zużytego sprzętu AGD i RTV powinniśmy znaleźć na stronach internetowych gmin, ale nie wszystkie pamiętają o takim obowiązku. Tylko w Chrzanowie, Libiążu i Trzebini na gminnych witrynach znajdziemy pełny wykaz nazw i adresów takich sklepów (włącznie z aptekami).

Pierwsze rozwiązanie to wymiana starego sprzętu na nowy. Drugim jest jego oddanie firmom odbierającym śmieci od mieszkańców. Przykładem Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Jaworznie, które obsługuje Babice, Chrzanów, Libiąż i część Trzebini.
- Sprzęt elektroniczny i elektryczny odbieramy raz na kwartał, przy okazji zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Terminy nasi klienci znajdą w swoich książeczkach – mówi Zuzanna Ćwiek z MPO Jaworzno.

Trzecim wyjściem jest bezpłatne oddanie urządzenia do punktu zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych. Z tym, że w powiecie chrzanowkim takie nie istnieją. Gminy podają ich adresy, ale co z tego, skoro znajdują się one na tyle daleko, że nikt o zdrowych zmysłach nie jechałby z Trzebini do Bierunia, czy jeszcze dalej, by bezpłatnie oddać tam stare żelazko!
(KR)

Zgodnie z prawem

Sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy są obowiązani przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w ilości nie większej, niż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju (z ustawy z 2005 roku o zużytym sprzęcie).
Za wyrzucenie urządzeń RTV i AGD na śmietnik grozi kara od 20 do 5 tys. zł!

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 16 (832)
  • Data wydania: 16.04.08

Kup e-gazetę!