Nie masz konta? Zarejestruj się

Ważna dwa miesiące

05.03.2008 00:00
Zamieszanie wokół ważności legitymacji ubezpieczeniowych upoważniających do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Zamieszanie wokół ważności legitymacji ubezpieczeniowych upoważniających do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Jak często trzeba podbijać legitymację ubezpieczeniową, na podstawie której możemy skorzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej? Co miesiąc, czy co dwa miesiące?

Choć odpowiedź zawarta w ustawie wydaje się być prosta i jednoznaczna, to w praktyce tak nie jest. Co więcej, nawet w obrębie jednego ośrodka zdrowia trudno o jedną, spójną interpretację. Rozbieżne odpowiedzi usłyszeliśmy też w ZUS-ie i w NFZ-cie.

Ośrodki kontrolują
Każdorazowo, chcąc skorzystać z bezpłatnej porady lekarza, musimy pamiętać o konieczności okazania ważnego dokumentu, potwierdzającego nasze prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Ośrodki zdrowia skrupulatnie kontrolują więc legitymacje ubezpieczeniowe.

Przychodnia NZOZ przy ul. Harcerskiej w Trzebini. Do szyby rejestracji na parterze przyklejono kartkę z informacją, że ważna legitymacja ubezpieczenia zdrowotnego to taka, która jest podbita przez pracodawcę w miesiącu bieżącym lub poprzednim (z czego można wywnioskować, że wystarczy ją aktualizować co dwa miesiące). Ale już w rejestracji na piętrze oraz na drzwiach gabinetów lekarskich można przeczytać, że: legitymacja ubezpieczenia zdrowotnego ważna jest jeden miesiąc. Z taką interpretacją – wymagającą potwierdzania ważności legitymacji raz na miesiąc – zgadza się też ZUS, co wynika z informacji przesłanej nam przez tę instytucję.

NFZ wyjaśnia
O pisemną odpowiedź w sprawie okresu ważności dowodu ubezpieczenia zdrowotnego zwróciliśmy się więc do Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Aleksandra Kwiecień z biura rzecznika prasowego MOW NFZ w Krakowie: - Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. W związku z tym - dowód ubezpieczenia ważny jest do końca miesiąca, w którym go aktualizowano, lub za który zapłacono składkę, oraz przez następne 30 dni.
Dokument potwierdzający opłacenie składki na ubezpieczenie zdrowotne zachowuje ważność przez okres do dwóch miesięcy, z których pierwszy to ten, za który zapłacono składkę. Jeżeli więc zapłacili państwo składkę za marzec, to potwierdzenie jej odprowadzenia jest ważnym dowodem ubezpieczenia do końca kwietnia. Z kolei jeżeli mają państwo legitymację ubezpieczeniową potwierdzoną przez pracodawcę w dniu 2 marca 2007 roku, to jest ona dokumentem potwierdzającym uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej do końca kwietnia 2007 roku. Oznacza to, że dokument potwierdzający ubezpieczenie musi być aktualizowany co dwa miesiące. (Podstawa prawna: Art. 67 ust 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz.U. Nr 210, poz.2135 z późniejszymi zmianami).

- Jeśli to jest aktualna interpretacja NFZ, to po jej potwierdzeniu zmienimy informacje umieszczane w naszych placówkach opieki zdrowotnej, co do konieczności aktualizowania legitymacji co miesiąc – zapowiada Renata Koryczan, prezes NZOZ w Trzebini.

Zamieszania z legitymacjami pewnie by nie było, gdyby udało się wreszcie wprowadzić wymagane ustawą z 2004 r. elektroniczne karty ubezpieczenia zdrowotnego. Tych jednak na razie nie ma. Być może pojawią się one jeszcze w tym roku.
Grażyna Kaim, Ewa Solak

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 10 (826)
  • Data wydania: 05.03.08

Kup e-gazetę!