Nie masz konta? Zarejestruj się

Jak rozpoznać karpia zatorskiego?

19.12.2007 00:00
W sklepach i na placach targowych trwa przedświąteczny handel karpiami. Dla smakoszy ma znaczenie, czy na ich stole wyląduje karp zatorski - znajdujący się na Liście Produktów Lokalnych, czy jakiś karp z Zatora. A nie każdy karp z Zatora jest karpiem zatorskim. Różnica w nazwie niewielka, więc i o pomyłkę nietrudno. Jak się przed nią uchronić?

W sklepach i na placach targowych trwa przedświąteczny handel karpiami. Dla smakoszy ma znaczenie, czy na ich stole wyląduje karp zatorski - znajdujący się na Liście Produktów Lokalnych, czy jakiś karp z Zatora. Nie każdy karp z Zatora jest karpiem zatorskim.  Różnica w nazwie niewielka, więc i o pomyłkę nietrudno. Jak się przed nią uchronić?

Wiele osób nie przepada za potrawami z karpia. Nawet tymi, przygotowywanymi na święta. Przyczyną są mało smakowite doświadczenia z przeszłości. Wśród powodów, które zniechęcają do jedzenia tej ryby, najczęściej wymieniany jest mulisty smak i duża ilość ości.

W przypadku karpia zatorskiego, który w lutym 2007 roku został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o posmaku mułu i dużej ilości ości nie ma mowy.

Ryba ta jest hodowana tylko w trzech gminach (Zator, Przeciszów, Spytkowice), należących do stowarzyszenia Dolina Karpia. Karp linii zatorskiej powstał w wyniku wieloletniej selekcji. W efekcie oznacza się doskonałymi walorami smakowymi, posiada także oryginalny wygląd, dzięki któremu można odróżnić go od innych karpi.

Cechami wyróżniającymi karpia zatorskiego na pierwszy rzut oka są charakterystyczne wygrzbiecenie oraz kolor - oliwkowy lub oliwkowo-niebieski. Jego waga mieści się w granicach 1,1-1,8 kg.

Sprzedawany jest w oznakowanych punktach, w których widnieje wyeksponowany certyfikat przyznany przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego SA.

Najbliżej karpia zatorskiego można kupić w Chrzanowie na placu targowym obok Tesco. Dostępny jest także w Zatorze Podlipkach przy łowisku.
(ski)


Na zdjęciu: Karpia zatorskiego najłatwiej poznać po charakterystycznym wygrzbieceniu i oliwkowej barwie

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 51 (816)
  • Data wydania: 19.12.07

Kup e-gazetę!