Nie masz konta? Zarejestruj się

Historyczny moment

05.12.2007 00:00
Heraldycy mają zastrzeżenia do obecnego herbu Chrzanowa. - Zlecimy opracowanie nowego. Okazją są nasze starania o uczynienie świętego Mikołaja patronem miasta – zapowiada burmistrz Ryszard Kosowski.

Heraldycy mają zastrzeżenia do obecnego herbu Chrzanowa. - Zlecimy opracowanie nowego. Okazją są nasze starania o uczynienie świętego Mikołaja patronem miasta – zapowiada burmistrz Ryszard Kosowski.

Dlaczego wybór padł na św. Mikołaja z Miry? Burmistrz tłumaczy, że ten święty od wieków związany jest z Chrzanowem. Pod jego wezwaniem funkcjonuje kościół, przez lata organizujący lokalne życie.

Jednogłośnie za Mikołajem
- Po konsultacjach z chrzanowską radą kultury i duchowieństwem, biorąc też pod uwagę pozytywne opinie mieszkańców, postanowiłem wystąpić do rady miejskiej o ustanowienie świętego Mikołaja patronem naszego miasta – tłumaczy burmistrz.

Wybór ten chrzanowscy radni przegłosowali jednomyślnie.

- To historyczny moment w dziejach miasta. Wszyscy chcemy, żeby święty Mikołaj patronował nam po wsze czasy – cieszy się Kosowski.

- Gratuluję miastu wyboru patrona. Postać świętego Mikołaja jest mi szczególnie bliska, bo urodziłem się 6 grudnia. Mama tylko dlatego nie dała mi na pierwsze Mikołaj, bo bała się, że na starość przytyję i będą na mnie wołali Misiu. Dlatego Mikołaj mam na drugie – na sesji dobry humor udzielił się także radnemu sejmiku wojewódzkiego Bogusławowi Mąsiorowi.

Decyzja rady nie przesądza jednak o wyborze patrona. Ostateczny głos w tej sprawie należy do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie.

Miastu potrzebne insygnia
Ustanawiając św. Mikołaja patronem miasta, Kosowski chciałaby jednocześnie uporządkować sprawę herbu Chrzanowa, do którego mają zastrzeżenia heraldycy. Sprawa wyszła na jaw już przed trzema laty, gdy Kosowski wystąpił do komisji heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji o ustanowienie insygniów Chrzanowa. Ta odmówiła, argumentując, że herb jest niezgody ze sztuką heraldyczną.

- Zlecimy opracowanie nowego herbu miasta, na którym chcielibyśmy umieścić postać świętego Mikołaja. Zamierzamy też zadbać o flagę, baner, pieczęć oraz hymn dla Chrzanowa – zapowiada Kosowski.

Nie zatracić tożsamości
Burmistrzowi zależy na ustaleniu daty lokacji miasta. Dziś nikt nie potrafi sprecyzować, kiedy powstał Chrzanów.

- Jesteśmy w Unii, granice między państwami są otwarte. Każdy kraj robi jednak wszystko, by nie zatracić swojej tożsamości. Podobnie jest z nami. Chrzanów ma swój rodowód, tradycje, historię. Trzeba robić wszystko, żeby nikt o tym nie zapomniał – podkreśla Ryszard Kosowski.

Szacuje, że ustalenie daty lokacji Chrzanowa, ustanowienia nowego herbu, flagi, baneru, pieczęci i hymnu, uda się sfinalizować początkiem przyszłego roku.
Anna Jarguz

Na zdjęciu: Burmistrz Ryszard Kosowski pokazuje, jak na przestrzeni lat zmieniał się herb Chrzanowa

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 49 (814)
  • Data wydania: 05.12.07

Kup e-gazetę!