Nie masz konta? Zarejestruj się

Porozumienie pedagogiczne

30.10.2007 00:00
Dzięki temu porozumieniu dzieci, ku radości rodziców, nauczą się więcej. Gmina zaoszczędzi sporo funduszy, a starostwo tylko na tej operacji zarobi.

Dzięki temu porozumieniu dzieci, ku radości rodziców, nauczą się więcej. Gmina zaoszczędzi sporo funduszy, a starostwo tylko na tej operacji zarobi.

Postanowiono zatem dłużej nie czekać i eksperyment rozpocząć w gminie Chrzanów, której władze są współautorami pomysłu. Chodzi o miejsce nauki uczniów opóźnionych, uczęszczających dziś do klas integracyjnych szkół samorządowych.

- Jestem za taką integracją, ale w przypadku uczniów z problemami natury fizycznej. Bo uczniowie opóźnieni umysłowo wymagają dodatkowych lekcji, prowadzonych przez specjalistów, którzy nie pracują w normalnej szkole. Rocznie kosztuje to gminę naprawdę niemałe pieniądze. I nawet jeśli już nie chodzi o pieniądze, to czy my nie robimy tym dzieciom więcej szkody, niż pożytku? – pyta wiceburmistrz Chrzanowa Stanisław Dusza.

Te same wątpliwości ma wicestarosta Adam Potocki: - Doskonale przygotowanych do pracy z takimi uczniami nauczycieli, a także sprzyjające temu warunki lokalowe i odpowiednie pracownie, mamy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Przecież lepiej od razu odpowiednio pokierować nauką dziecka, któremu idzie ona nie najlepiej...

Skoro uczniowie mający trudności z nadążaniem za rozwojem umysłowym i osiągnięciami edukacyjnymi swoich rówieśników są tak chętnie witani w SOSW, to w czym problem?

Okazuje się, że główną przeszkodę stanowią rodzice takich uczniów. Chwytają się bowiem wszelkich sposobów, by dziecko nadrobiło opóźnienia, których zazwyczaj nie jest w stanie nadrobić. I przynosi to skutek przeciwny do zamierzonego.

- Rozpoczynamy akcję w szkołach, pokazując pozytywne przykłady. Uczniowie SOSW nie są gorsi od rówieśników i mają wiele osiągnięć. Ale trzeba z nimi odpowiednio pracować. Tego nie zrobi się w klasach integracyjnych – podkreśla wicestarosta Potocki.

I obaj z wiceburmistrzem Duszą chcą do swojego pomysłu przekonać tych rodziców, którzy jeszcze nie są przekonani.
(B)

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 44 (809)
  • Data wydania: 30.10.07

Kup e-gazetę!