Nie masz konta? Zarejestruj się

Arkit zwycięzca

24.10.2007 00:00
21 października w kraju wybory wygrała Platforma Obywatelska, a w powiecie chrzanowskim wygrał nasz człowiek. Mieszkańcy wybrali wreszcie własnego posła. Będzie nim Tadeusz Arkit, burmistrz Libiąża, startujący w barwach Platformy Obywatelskiej.

21 października w kraju wybory wygrała Platforma Obywatelska, a w powiecie chrzanowskim wygrał nasz człowiek. Mieszkańcy wybrali wreszcie własnego posła. Będzie nim Tadeusz Arkit, burmistrz Libiąża, startujący w barwach Platformy Obywatelskiej.

Posła z tej ziemi nie mieliśmy od 2001 roku, a w parlamencie poprzedniej kadencji nie mieliśmy również senatora. Tym bardziej cieszy wyborczy sukces doświadczonego samorządowca, 55-letniego Tadeusza Akita.

W całym okręgu chrzanowskim, obejmującym powiaty: wadowicki, oświęcimski, chrzanowski, myślenicki i suski, Arkit uzyskał 9.836 głosów. To trzeci wynik na liście PO. co ważne, uzyskany „na miejscu”.

- Platforma Obywatelska w powiecie chrzanowskim bardzo się cieszy, że ma swojego przedstawiciela w sejmie. Mamy ogromną satysfakcję, że Tadeusz Arkit został wybrany głosami mieszkańców tego powiatu, że wreszcie zwyciężył lokalny patriotyzm. Jestem przekonany, że obecność naszego posła w parlamencie wzmocni pozycję powiatu w Małopolsce – podzielił się swoją radością Robert Maciaszek, radny Rady Miejskiej w Chrzanowie, przewodniczący koła gminnego PO w Chrzanowie.

U nas zwyciężyła Platforma
Pierwszy wynik na liście PO należy do posła Pawła Grasia z Kęt (35.779), drugi do posła Janusza Chwieruta z Oświęcimia (10.542). Trzeci uzyskał Tadeusz Arkit (9.836).

Kandydatka z Chrzanowa - Alicja Langwerska-Malik - dobyła 8.109 głosów. To również bardzo dobry, ale „niemandatowy”, rezultat. Platforma zdobyła w okręgu chrzanowskim trzy mandaty.

Cztery mandaty należą w naszym okręgu do Prawa i Sprawiedliwości. Pierwszy wynik uzyskał dotychczasowy wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal z Warszawy (26.184 głosy), drugi posłanka Beata Szydło z Przecieszyna (20.486), trzeci Marek Łatas z Myślenic (16.169 głosów) i czwarty Marek Polak z Andrychowa (12.549 głosów). Cała czwórka zasiadała już w sejmie minionej kadencji.
Jeden mandat zdobyła Lewica i Demokraci i należy on do Stanisława Rydzonia (11.110 głosów).

W chrzanowskim okręgu wyborczym, obejmującym cztery powiaty, zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość (40,40 proc.), przed Platformą Obywatelską (36,43 proc.), LiD-em (10,70 proc.) i PSL-em (9,01 proc.). W powiecie chrzanowskim wygrała natomiast Platforma Obywatelska. PO uzyskało większe poparcie prawie we wszystkich gminach powiatu, poza Alwernią, gdzie minimalnie wygrał PiS.
Dumni możemy być z frekwencji wyborczej, która wyniosła w powiecie chrzanowskim 55,52 proc. i była wyższa od frekwencji zanotowanej w całym okręgu (54,73 proc.), i w całej Polsce (53,88 proc.).
Alicja Molenda, Grażyna Kaim

Na zdjęciu: Tadeusz Arkit z żoną Elżbietą

Liczbę głosów uzyskanych przez kandydatów do sejmu i senatu zamieszczamy w papierowym wydaniu „Przełomu”.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 43 (808)
  • Data wydania: 24.10.07

Kup e-gazetę!