Nie masz konta? Zarejestruj się

Kandydatów już znamy

03.10.2007 00:00
Znani są już wszyscy kandydaci do sejmu i senatu oraz miejsca jakie zajmują na poszczególnych listach. Do północy, 26 września komitety wyborcze miały czas, by je zarejestrować.

Znani są już wszyscy kandydaci do sejmu i senatu oraz miejsca jakie zajmują na poszczególnych listach. Do północy, 26 września komitety wyborcze miały czas, by je zarejestrować.
W chrzanowskim okręgu wyborczym zrobiło to sześć komitetów wyborczych: Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica i Demokraci, Komitet Wyborczy Liga Polskich Rodzin, Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP, Komitet Wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość oraz Komitet Wyborczy Samoobrona RP.
Na start w wyborach do Senatu RP z powiatu chrzanowskiego zdecydował się tylko jeden kandydat - Henryk Sawka (były pilot) z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica i Demokraci.
W wyborach do Sejmu RP na listach niektórych komitetów nazwiska kandydatów różnią się nieco od tych podawanych wcześniej. Zupełnie nowe twarze znajdziemy np. na liście KW Samoobrony RP.

Listę Platformy Obywatelskiej otwiera w naszym okręgu wyborczym poseł Paweł Graś. Z kandydatów powiatu chrzanowskiego najwyżej, na 3. pozycji jest Alicja Langwerska-Malik (prawniczka z Chrzanowa), na 6. miejscu Tadeusz Arkit (inżynier górnik, obecnie burmistrz Libiąża) i na 10. Tadeusz Szybalski z Trzebini (technik górnik).

Na czele listy PiS-u jest poseł Paweł Kowal. Kandydata z powiatu chrzanowskiego znajdziemy dopiero na 8. miejscu. To Zofia Gniewek z Grojca (emerytka). Z 12. pozycji wystartuje w wyborach Krzysztof Kasperek z Chrzanowa (politolog), a Agata Szuta z Chrzanowa (I Małopolska Wicekurator Oświaty) dopiero z miejsca 15.

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica i Demokraci ma za lidera posła Stanisława Rydzonia. Za nim, na 2. miejscu jest Bogusław Mąsior z Chrzanowa (chemik, obecnie radny Małopolskiego Sejmiku Wojewódzkiego). Z 7. miejsca wystartuje Teresa Banaś-Rzegucka z Chrzanowa (księgowa) i z 12. – Paweł Rejdych z Myślachowic (elektroenergetyk). Ostatecznie na liści nie znaleźli się wymieniani wcześniej: Antoni Gut, Kazimierz Boroń i Henryk Sawka (ten ostatni postanowił wystartować w wyborach do senatu). LiD-owi zarzucano zbytnie rozdrobnienie listy, jeśli chodzi o kandydatów z powiatu chrzanowskiego, więc być może z tego powodu ostatecznie liczbę kandydatów ograniczono do trzech.

Na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego miało być dwóch kandydatów z powiatu chrzanowskiego. Jest trzech: zajmujący 3. miejsce Jerzy Motyka z Grojca (historyk, dyrektor Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec), Stefan Adamczyk z Płok (przedsiębiorca) na miejscu 15. i zamykająca listę na miejscu 16. Bożena Jopek z Chrzanowa (nauczycielka). Listę PSL-u otwiera starosta oświęcimski Józef Kała.

Najliczniejszą, 5-osobową, reprezentację z powiatu chrzanowskiego mamy na liście KW Ligi Polskich Rodzin. Najwyżej, na 6. miejscu znajduje się Stanisława Szczygieł z Psar (pielęgniarka). Z 7. miejsca startuje Adam Czachur z Libiąża (emeryt), z 8. - Ryszard Leśniak z Chrzanowa (urzędnik samorządowy), z 14. – Wiesław Kosowski z Chrzanowa (przedsiębiorca) i z 16. – wahający się do ostatniej chwili - Marcin Stroński z Chrzanowa (politolog). Liderem listy LPR w okręgu 12. jest poseł Leszek Murzyn.

Zupełnie nowe i nie wymieniane dotąd nazwiska znajdują się na liście KW Samoobrona RP. Nie ma za to na niej typowanych wcześniej: Michała Korcza ani Andrzeja Dańkowa. Z 4. miejsca wystartuje Artur Leszczyński z Chrzanowa (rencista), z 9. Jacek Roczniewski z Chrzanowa (mechanik) i z ostatniego - 12. Grzegorz Mroczkowski z Trzebini (przedsiębiorca). Listę otworzy poseł Janusz Bargieł.
Grażyna Kaim

Powiat chrzanowski znajduje się w 12. okręgu wyborczym obejmującym powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki – w wyborach do sejmu oraz powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki, krakowski ziemski, olkuski, miechowski i krakowski grodzki – w wyborach do senatu.


PiS obwiesza latarnie
Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości tradycyjnie prezentują się z plakatów wyborczych, zawieszonych na ulicznych latarniach w Chrzanowie. Rok temu, podczas wyborów samorządowych, w ten sposób reklamowała się Agata Szuta, której mieszkańcy nie wybrali jednak na burmistrza Chrzanowa.
Być może Beata Szydło, kandydująca na posła (jej plakat powieszony na latarni - na fotografii) także z wysokości latarni, będzie miała więcej szczęścia.
(B)

Aktualizacja 3.10.2007, godz. 18.25

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 40 (805)
  • Data wydania: 03.10.07

Kup e-gazetę!